Čínské odhady, které byly údajně předány americkým odborníkům, jsou vyšší než dosavadní americké prognózy. Ty se momentálně pohybují v rozmezí 10–16 jaderných bomb, napsal také WSJ.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Pchjongjang provedl již tři jaderné testy, poslední v únoru 2013. [celá zpráva]

Odborníci se rozcházejí v názorech, jak velký pokrok totalitní KLDR učinila v programu vývoje balistických střel, které by teoreticky mohly být vybaveny jadernými hlavicemi.

Dostřel severokorejských raket

FOTO: David Ryneš, Novinky

Jihokorejské ministerstvo obrany podle zpráv z letošního ledna předpokládalo, že KLDR se výrazně přiblížila výrobě rakety s jadernou hlavicí. Zmenšit jadernou nálož tak, aby ji unesla střela delšího doletu, trvá podle expertů Soulu zpravidla dva až sedm let. Svou první jadernou zkoušku Severní Korea provedla před osmi lety, a mohla by tedy podle jihokorejského ministerstva tuto technologii již ovládat. Důkazy ale pro to tehdy nemělo. [celá zpráva]

Záběr startu severokorejské rakety určené k ničení lodí zveřejněný agenturou KCNA. Není jasné, kdy byl snímek pořízen.

Záběr startu severokorejské rakety určené k ničení lodí, zveřejněný agenturou KCNA. Není jasné, kdy byl snímek pořízen.

FOTO: Kcna, Reuters

Ve zprávě, kterou letos v únoru předložil Americko-korejský ústav při Škole pokročilých mezinárodních studií Johnse Hopkinse ve Washingtonu, američtí experti odhadli, že KLDR by mohla do pěti let posílit svůj jaderný arzenál na 20–100 jaderných náloží ze současných zhruba deseti a bude zřejmě schopna je umístit na rakety delšího doletu. [celá zpráva]

FOTO: David Ryneš, Novinky

Stejný ústav také v dubnu uvedl, že KLDR je nutné považovat za malou jadernou mocnost.  [celá zpráva]

KLDR se svým jaderným programem nijak netají. Tvrdí, že je obranný a že jeho cílem je pouze ochránit zemi před možným americkým útokem.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na vrcholku hory Pektu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na vrcholku hory Pektu.

FOTO: KCNA, Reuters

Čína byla dlouho hlavním spojencem KLDR, v posledních letech však stoupá napětí  mezi Pekingem a Pchjongjnagem, který se odmítá jakkoli přizpůsobovat a útočil na Čínu, že tyje z KLDR. Společné obchodní zóny přestaly fungovat.

Spekuluje se o tom, že nový severokorejský vůdce Kim Čong-un se pokusí zlepšit vztahy s Moskvou. Jeho první zahraniční návštěva míří do Ruska, kde se objeví 9. května na oslavách Dne vítězství.

KLDR se už od 50. let střídavě přikláněla tu k Moskvě, tu k Pekingu – podle toho, co jí mohlo přinést více výhod.