Na stylizovaných snímcích třicátník Kim Čong-un, který trpí silnou nadváhou, stojí s úsměvem na zasněženém horském vrcholu, zatímco v mracích za ním prosvítá slunce. Oděn není ve sportovním oblečení, ale má na sobě dlouhý černý zimní kabát, oblekové kalhoty a kožené špičaté černé boty, což jenom podtrhává propagandistický ráz akce, která ukazuje, že Kim dokáže vzdorovat všem nesnázím a dostat sebe a tím i severokorejský národ na vrchol.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Volba zimního období není náhodná, protože počasí je v tu dobu nepříznivé, což zvyšuje hodnotu výkonu. Bílý sníh je navíc symbolem nevinnosti, údajně typické pro korejský národ.

Budování kultu osobnosti, rozšířené za Kim Čong-unova otce i děda, nabývá v poslední době na síle. Nedávno byly v KLDR údajně vydány nové školní osnovy, v nichž se tvrdí, že současný vůdce země uměl již ve třech letech řídit auto. [celá zpráva]

Mladý Kim se také rád zviditelňuje při návštěvách různých armádních základen, továren a dalších významných institucí. Tato kampaň má podle analytiků Kima ukázat občanům jako energického člověka.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na vrcholku hory Pektu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na vrcholku hory Pektu.

FOTO: KCNA, Reuters

„Zdolání hory Pektu skýtá cennou duševní vzpruhu, mnohem silnější než jakýkoli druh jaderné zbraně,” řekl Kim podle deníku Rodong sinmun vojákům. Na vrchol 2750 metrů vysokého vulkánu vystoupil spolu se stovkami pilotů, vojáků a stranických funkcionářů. Cílem Kimovy návštěvy v regionu bylo setkat se s piloty Korejské lidové armády, kteří dokončili cestu po místech válečných bitev v oblasti.

Posvátná severokorejská hora Pektu je na hranicích s Čínou a hraje velmi důležitou roli i v legendách současné KLDR. Údajně se na ní narodil otec nynějšího vůdce a někdejší hlava státu Kim Čong-il. Tuto verzi nicméně vyvracejí mnozí historikové, podle nichž Kim Čong-il přišel ve skutečnosti na svět v Rusku.

Podobné akce jsou u autoritativních vůdců časté. Ruský prezident Vladimir Putin se rád chlubí svými sportovními a hrdinskými činy. Putin se objevil na fotografiích, jak do půl těla vysvlečený jezdí na koni, věnuje se potápění či pilotuje motorový kluzák.

I v Československu se konaly podobné akce, když soudruzi lezli na Rysy, protože tuto horu kdysi zdolal Vladimir Iljič Lenin.