Mluvčí provinční vlády uvedl, že maskovaní ozbrojenci útočili celkem na tři vozidla, všechny oběti jsou však z autobusu. Je mezi nimi také jedna žena. Další dva lidé jsou v kritickém stavu.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Většinu tamních venkovských oblastí po mnoho let ovládali radikálové z Tálibánu. Organizace však podle BBC odpovědnost za útok odmítla a uvedla, že sama po pachatelích pátrá.

Obavy z rozmachu Islámského státu

Podle afghánského prezidenta Ašrafa Gháního část radikálů Tálibán opouští a přísahá věrnost Islámskému státu (IS), který ovládá části Sýrie a Iráku a jehož příznivci jsou aktivní i v dalších blízkovýchodních či afrických zemích.

„Daíš (arabský akronym předchozího názvu Islámského státu - pozn. red.) charakterizuje to, že požírá své soupeře,“ prohlásil o víkendu Ghání a dodal, že v Afghánistánu nejde o osobní přítomnost lidí ze Sýrie nebo Iráku, ale o šíření jejich vlivu.

BBC uvedla, že nepotvrzené zprávy hovoří také o působení IS ve Vardaku.