Útok v tuniském národním muzeu byl „požehnanou invazí do jednoho z brlohů bezvěrců a neřesti v muslimském Tunisku“, uvádí podle agentury AP prohlášení na jednom z webových fór džihádistů.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Americká vláda však uvedla, že zatím nemůže potvrdit, že za útokem stál Islámský stát.

Tunisko zápolí s rozmachem radikálních islamistů od pádu režimu prezidenta Zína Bin Alího v roce 2011.

Úřady odhadují, že zhruba 3000 Tunisanů se připojilo k radikálním skupinám válčícím v Iráku a Sýrii. Bojují však i v sousední Libyi, kde se část místních milicí nedávno přihlásila k Islámskému státu.

V libyjském městě Syrta byl také v minulých dnech zabit jeden z čelných velitelů této odnože, tuniský občan Ahmad al-Rújsí.

Odnož Islámského státu v Libyi má také stát za únosem Čecha, který tam na ropném poli Ghaní pracoval jako kuchař pro rakouskou společnost VAOS. [celá zpráva]

Středeční útok na jedno z nejvýznamnějších muzeí v oblasti Středomoří, které se navíc nachází v sousedství tuniského parlamentu, bude mít politické i ekonomické důsledky. Do Tuniska se v loňském roce vydalo více než šest miliónů lidí. Turistický ruch dává práci 473 tisícům Tunisanů a výnos z něj se na HDP země podílí z více než 15 procent.