Krátké prohlášení severokorejské státní tiskové agentury KCNA nese titulek Zasloužený trest pro americké válečné štváče. Stojí v něm, že útočník Kim Ki-čong americkému velvyslanci poskytl „s nožem spršku spravedlnosti“, uvedla jihokorejská agentura Jonhap.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Útočník pořezal nožem amerického velvyslance v Jižní Koreji.

Když byl 55letý Kim na místě činu zatýkán, křičel, že nesouhlasí s pravidelnými každoročními vojenskými cvičeními USA a Jižní Koreje Key Resolve a Foal Eagle, která právě probíhají. V úterý na sociální síti cvičení odsoudil a uvedl, že „jsou důvodem, proč se neuskuteční setkání rodin (rozdělených po válce)“.

Zraněného velvyslance odvádějí z místa útoku

Zraněného velvyslance odvádějí z místa útoku.

FOTO: Kim Ju-sung, ČTK/AP

Po zadržení Kima police uvedla, že bude chtít dostat souhlas s domovní prohlídkou v bytě útočníka. Případ má na starosti vyšetřovací tým tvořený 75 žalobci a policisty. Rozhodují, z jakých činů útočníka obviní. Je mezi nimi i pokus o vraždu: „Zvažujeme závažnost případu, čin by mohl být nahlížen i jako teroristický,“ řekl jeden ze žalobců.

Útočníka nakládají do sanitky

Útočníka nakládají do sanitky.

FOTO: Han Jong-chan, ČTK/AP

Lippert byl napaden čtyři minuty poté, co vešel do sálu, kde měl přednášet. Po útoku měl na zápěstí a obličeji pět řezných ran, nejvážnější byl 11 cm dlouhý a 3 cm hluboký šrám vedoucí od brady přes tvář. Měl štěstí, kdyby rána byla ještě hlubší, mohla čepel nože poškodit tepnu. Lippert musel být operován, ale jeho stav není vážný.

Podivná minulost útočníka

Kim mezi lety 2006 a 2007 navštívil šestkrát Severní Koreu. Po smrti Kim Čong-ila se v roce 2011 pokusil v Soulu vztyčit na jeho památku oltář.

V roce 2007 se zase zapálil před prezidentským palácem, přičemž žádal, aby bylo vyšetřeno znásilnění, k němuž došlo v jeho kanceláři v roce 1988.