Somers, držený od loňského září islámskými radikály z Al-Káida v Jemenu, byl zabit při zásahu, který jej měl osvobodit. Americké i jemenské zdroje o operaci informovaly, její výsledek byl však rozporuplný. Podle prvních informací se fotografa podařilo zachránit.

Teroristé podle Hagela „zavraždili” ještě dalšího zajatce, který nebyl americkým občanem. Podle humanitárního sdružení Gift of the Givers jde o jihoafrického novináře a učitele Pierra Korkieho.

„Barbarskou vraždu” Somerse záhy odsoudil i americký prezident Barack Obama, který vydal souhlas se záchrannou operací.

Ve čtvrtek zveřejnila jemenská odnož Al-Káidy (AQAP) videonahrávku, na níž islamisté vyhrožují, že fotografa zabijí, pokud do tří dnů nesplní USA blíže nespecifikované podmínky. [celá zpráva]

Představitel Al-Káidy na Arabském poloostrově hrozí zabitím amerického rukojmí

Představitel Al-Káidy na Arabském poloostrově hrozí zabitím amerického rukojmí.

FOTO: Reuters TV, Reuters

Operace na záchranu Luka Somerse proběhla už 25. listopadu, ale neúspěšně. Ministerstvo obrany USA tehdy uvedlo, že při akci se podařilo osvobodit devět zajatců, ovšem mimo Somerse, který byl o den dříve ještě s dalšími převezen na jiné místo.

Sobotní zpráva o nezdařené záchranné operaci následuje krátce po útoku amerického dronu na úkryt militantů v jihojemenské provincii Šabwa. Zahynulo při ní devět radikálů.

AQAP patří k nejobávanějším odnožím Al-Káidy. Její příslušníci působí především na jihu Jemenu, ale s rostoucím vlivem šíitů se přesouvá i na sever země.