Generální tajemnice pákistánské federace pro léčení talasémie, při které je narušena tvorba některé ze složek hemoglobinu, Jasmín Rašífová sdělila, že její organizace ví minimálně o deseti dětech, u nichž minulý týden vyšetření prokázala v těle přítomnost viru, jenž způsobuje onemocnění AIDS.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Pákistánské zákony nařizují, aby krev od dárců byla před transfuzí prověřena kvůli případnému přenosu nemocí. „Uplatňování tohoto zákona je ale velmi laxní,” cituje Reuters Džavída Akrama z pákistánského ústavu lékařských věd. „Většina pravidelných dárců krve jsou narkomani. Domnívám se, že tyto případy jsou jen špičkou ledovce. Je to skandální,” dodal s tím, že on sám ví o 16 dětech nakažených HIV.

Podle něj mnohé z dětí trpících talasémií potřebují transfuze každých 14 dní, což značně zvyšuje riziko infekce.

Většina krevních bank v Pákistánu je v soukromých rukou a kvalita, stáří a cena krve se v nich velmi liší. Agentura Reuters také podotkla, že pákistánský zdravotnický systém sužuje řada problémů, včetně nedostatku financí.