Severokorejská rezoluce podle agentury AP volá po skoncování s praxí, která zpochybňuje situaci kolem lidských práv v jednotlivých členských zemích OSN. Vyzývá Spojené národy k „nezaujatému posouzení stavu lidských práv v KLDR”. Sporné otázky by se měly řešit dialogem s přihlédnutím k „politickým, historickým, sociálním, náboženským a kulturním zvláštnostem”.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Neobvyklý severokorejský návrh rezoluce podle agentury AP diplomatům v OSN vyrazil dech. Stálý severokorejský zástupce ve světové organizaci rozdal přítomným delegátům příslušný text a vyzval je k diskusi a připomínkám. Dlouho ale podle AP nereagoval nikdo.

Zaražené ticho prý přerušil až čínský zástupce, který se ozval s kritikou evropské rezoluce odsuzující porušování lidských práv na severu Korejského poloostrova. Čína podle něj protestuje proti vměšování do vnitřních záležitostí cizích států, které narušuje ovzduší vzájemné důvěry.

Diplomaté z EU dali pak v diskusi najevo, že vítají pokusy Pchjongjangu navázat dialog. To ale neznamená, že návrh rezoluce obsahující kritiku KLDR bude stažen.