„Cítím se poctěna, že jsem byla vybrána jako laureátka Nobelovy ceny... Jsem hrdá, že jsem prvním Pákistáncem a první mladou ženou, která tuto cenu dostala,” řekla na začátku své děkovné řeči.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

S ní přišla až několik hodin po oznámení verdiktu Nobelova výboru, neboť se rozhodla dokončit své každodenní povinnosti ve škole v Birminghamu, kde jí prý zprávu oznámila učitelka během vyučování. „Všichni říkali, že jsou na mě hrdí... ale při zkouškách mi to nepomůže, ty záleží na mé tvrdé práci,” poznamenala s úsměvem Malala.

Kailáš Satjárthí, který dlouhá léta bojuje proti nucené dětské práci, byl pro pákistánskou aktivistku velkou inspirací.To, že cenu získala spolu s Indem, má podle ní symbolický význam pro obě země, které vedou krvavé spory o hraniční území v Kašmíru. [celá zpráva]

„Tato cena je poselstvím lásky mezi PákistánemIndií, mezi dvěma náboženstvími... Bez ohledu na to, v jakého Boha věříme, bychom měli respektovat jeden druhého,” řekla.

Malala Júsafzaiová

Malala Júsufzaiová

FOTO: Darren Staples, Reuters

Na prosincové předání ceny by podle ní oba laureáti rádi pozvali indického premiéra Naréndru Módího a jeho pákistánského kolegu Naváze Šarífa, což by prý mohlo vést ke zlepšení situace mezi převážně hinduistickou Indií a muslimským Pákistánem.

Malala začala už ve svých 11 letech prosazovat v televizních rozhovorech možnost vzdělávání pro ženy v konzervativní pákistánské muslimské společnosti. Vycházela přitom z vlastních špatných zkušeností poté, co bojovníci Tálibánu přepadli její domovské město Mingora, terorizovali místní občany a vyhrožovali, že vyhodí dívčí školy do povětří.

V roce 2012 zaútočil Tálibán přímo na mladou aktivistku. Radikálům byl trnem v oku její blog popisující život místních žen a dívek a kritizující nerovnoprávnost, který začala psát pro servis BBC. Útočníci dívku cestou ze školy v pákistánském údolí Svát v autobusu střelili do hlavy a krku. Několik dní byla pak v kritickém stavu a podrobila se operacím v Pákistánu a Británii, kde nyní vede nadaci prosazující vzdělání pro dívky v různých zemích světa.