AFP připomíná, že o Shekauově smrti se od roku 2009 spekulovalo již dvakrát poté, co o tom informovaly nigerijské bezpečnostní zdroje. Je to ale poprvé, co o jeho zabití vydala armáda oficiální prohlášení.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Mluvčí armády Chris Olukolade uvedl, že předák islamistů "působící nebo vydávající se na videích za mrtvého Abubakara Shekaua, výstřední postavu známé jako vůdce skupiny Boko Haram", byl zabit v boji s armádou v severovýchodní Nigérii.

Z Olukoladových slov vyplývá, že Shekau zahynul již dříve a že po smrti je i jeho pravděpodobný nástupce, který podle všeho přijal jeho jméno. Mluvčí k tomu pouze dodal, že jméno Abubakara Shekaua se stalo jakýmsi symbolickým znakem pro Boko Haram.

Islamističtí teroristé z Boko Haram bojují proti centrální vládě od roku 2009. OSN skupinu letos v květnu zařadila na svůj oficiální seznam teroristických organizací, Spojené státy tak učinily už loni. Jen za letošní rok při zhruba stovce teroristických útoků zabili přes 3000 lidí. Na svědomí mají také únos více než 250 dívek ze střední školy v Chiboku, o jejichž osudu stále není nic známo. Dalším desítkám mladých žen se podařilo se ze spárů islamistů zachránit.