WHO a britská Kings College v revue New England Journal of Medicine tvrdí, že počet případů nákazy nyní poroste exponenciálně, pokud pacienti nebudou umístěni do izolace a nebude se pátrat po lidech, se kterými nakažení přišli do styku.

Lékaři v Monrovii

Lékaři v Monrovii

FOTO: 2Tango, Reuters

„Začínáme vidět, že úsilí zdravotnických kruhů přináší výsledky, a proto věříme, že ke skokovému nárůstu případů nedojde,“ soudí optimisticky ředitel strategie WHO Christopher Dye a připomněl mimo jiné iniciativy USA, BritánieFrancie, které rozhodly vybudovat v postižených zemích více než tři desítky nových zdravotnických center.

WHO ale prý nepočítá se skrytými případy

„Je to jako s předpovědí počasí – na několik příštích dní to je možné, ale předpověď na týdny či měsíce je velmi obtížná,“ dodal Dye. Experti z amerického Střediska kontroly a prevence nemocí (CDCP) jsou ale skeptičtější. Jejich studie, z níž před úterním zveřejněním citovala agentura AP, uvádí mnohem pesimističtější počty.

Začátkem listopadu zachvátí ebola 21 tisíc lidí jen v Sieře Leone a Libérii a na počátku příštího roku už epidemie postihne půl miliónu až 1,4 miliónu lidí. Američtí experti vycházejí z odůvodněného předpokladu, že oficiální bilance WHO v projekcích vychází jen z ověřených a registrovaných počtů nakažených i obětí, kterých je ve skutečnosti podstatně víc.

 

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Ukázala to mimo jiné víkendová kampaň v Sieře Leone, kde byla během tří dnů objevena těla 70 neregistrovaných obětí. Výrobci léků spojili síly k rychlejším testům, CDCP připouští, že ve svých odhadech nekalkuluje se změnami, které by mohly vyplynout ze zlepšení lékařské péče, objevu účinných léků nebo změny postoje obyvatelstva v postižených zemích, přesto ale považuje zprávu WHO za nereálnou.

„Prostor pro kontrolu epidemie se zmenšuje,“ poznamenal epidemiolog Adam Kucharski z Londýnské univerzity hygieny a tropických nemocí. Výrobci experimentálních léků na ebolu – Mapp Biopharmaceutical, Sarepta a Tekmira – oznámili, že poskytnou 5,2 miliónu dolarů na testy svých výrobků přímo v západní Africe. „Umožní to mnohým našim partnerům urychleně zahájit klinické zkoušky v zařízeních pro pacienty s ebolou,“ uvedly firmy ve společném prohlášení.

Testovaná vakcína proti ebole společnosti GSK

Testovaná vakcína proti ebole společnosti GSK

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

„Nebude to nic snadného organizovat klinické testy za takovéto situace, ale nevidíme jinou cestu,“ řekl šéf nadace Welcome Trust Jeremy Farrar. „Rychlé testy, následované výrobou odzkoušených prostředků v masovém měřítku, mohou vyústit v účinnou zbraň proti této epidemii,“ dodal v reakci na oznámení šéfa WHO Dyeho, že rozsah nákazy se každé tři týdny zdvojnásobuje a nyní již dosáhl 2811 mrtvých z 5864 nakažených.

Švýcara pokousalo nakažené dítě

Do Švýcarska byl včera evakuován dobrovolník, který byl v Sieře Leone vystaven nebezpečí nákazy. Ošetřovatele přes ochranný oděv v sobotu zřejmě v afektu pokousal dětský pacient nakažený virem eboly. Muže převezlo letadlo soukromé společnosti do Ženevy, kde bude po dobu třítýdenní inkubace umístěn v přísné izolaci na infekčním oddělení Ženevské univerzitní nemocnice. Podle ministerstva zdravotnictví jde o první případ lékařského transportu z oblastí epidemie.