Korejci Millera zatkli v dubnu, když údajně po příletu do Severní Koreje roztrhal své turistické vízum a požádal o azyl. "Spáchal nepřátelský akt vůči KLDR, když vstoupil na území Severní Koreje a předstíral, že je turista," uvádí se ve verdiktu.

Podle soudu měl Miller v úmyslu nechat se zadržet a zažít na vlastní kůži život ve vězení, aby pak mohl podat zprávu o tom, jak jsou v KLDR dodržována lidská práva, napsala agentura AP. Prokuratura také uvedla, že Miller při vstupu do země celníkům lživě sdělil, že má k dispozici tajné informace o působení americké armády v Jižní Koreji.

Soudní slyšení trvalo 90 minut. Miller se vzdal práva na obhájce a verdikt je už pravomocný, protože soud vyloučil možnost jakéhokoli odvolání. Práce v táboře prý má posloužit k "převýchově" odsouzeného

Očekává se, že v brzké době bude před soud postaven také další zadržovaný americký občan Jeffrey Fowle. Fowle se podle japonských médií provinil tím, že v jednom severokorejském nočním klubu nechal bibli. Propagace křesťanství je přitom v KLDR, která je ateistická a uctívá pouze své vůdce, zločin.

Třetí Američan, misionář korejského původu Kenneth Bae, si v Severní Koreji odpykává v pracovním táboře patnáctiletý trest za údajnou snahu rozvrátit tento totalitní komunistický stát.

Počátkem září Miller a další dva zadržovaní Američané požádali Washington, aby vyslal do země svého člověka, který by pomohl zařídit jejich propuštění. Bílý dům poté uvedl, že je pro něj propuštění tria stále nejvyšší prioritou. [celá zpráva]