Na mimořádném zasedání WHO v Ženevě vyhlášení krizového stavu jednohlasně schválili všichni jeho účastníci. Podle organizace je epidemie „mimořádnou událostí“. „Koordinovaná mezinárodní odpověď je považovaná za základ zastavení a zvrácení mezinárodního šíření eboly,“ uvedla organizace.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Nejhorší epidemie eboly v historii vyžaduje mimořádná opatření, aby se zastavilo šíření viru, proti němuž zatím neexistuje lék. Podle agentury DPA vyhlášení krizového stavu znamená, že organizace nyní může na celém světě vydávat závazná pravidla zacílená na zamezení dalšího šíření nákazy.

Možné je vyhlašování karantény, uzavírání hranic nebo omezení mezinárodního cestovního ruchu.

Zemřelo téměř 1000 lidí

”Všechna opatření jsou zaměřena na zabránění dalšímu mezinárodnímu šíření,” prohlásila v Ženevě generální ředitelka WHO Margaret Chanová.

Keidži Fukuda, který má ve WHO na starosti zdravotní bezpečnost, zdůraznil, že prostřednictvím správných kroků a opatření je možné ebolu zastavit. "Není to záhadná nemoc. Je to nakažlivá nemoc, kterou lze zadržet. Není to vir, jenž by se šířil vzduchem."

Za podobné mimořádné události WHO označila například pandemii prasečí chřipky v roce 2009 a šíření obrny letos v květnu.

Smrtelnému virovému onemocnění podlehlo v západní Africe od února přes 930 lidí.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: V Libérii instalují na silnicích zátarasy před oblastmi nejhůře postiženými ebolou. Zdroj: Reuters.

Libérie i Sierra Leone už začaly izolovat oblasti, kde ebola řádí. Nasadily k tomu bezpečnostní síly. Některé regiony jsou ale kvůli tomu odříznuté od dodávek potravin. [celá zpráva]