Liberijští vojáci brání lidem z oblastí Grand Cape Mount a Bomi v přístupu do hlavního města Monrovie, zastavují především obchodníky. Oba regiony jsou přitom životně závislé na dodávkách zboží a potravin z Monrovie. Města Robertsport a Tubmanburg jsou odříznuta. V druhém už docházejí zásoby rýže.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Obchodník v sierraleonském Freetownu bere peníze od zákazníka v rukavicích, aby nepřišel do styku s tělními tekutinami

Obchodník v sierraleonském Freetownu bere peníze od zákazníka v rukavicích, aby nepřišel do styku s tělními tekutinami

FOTO: Michael Duff, ČTK/AP

Šéf liberijské Národní asociace pracovníků ve zdravotnictví upozornil, že pokud bylo nezbytné vyhlásit výjimečný stav, lidé měli dostat víc času se na něj připravit. Mnozí zdravotníci kvůli tomu utekli z klinik a ty musely být uzavřeny.

Obyvatel liberijské Monrovie si desinfikuje ruce.

Obyvatel liberijské Monrovie si dezinfikuje ruce.

FOTO: Abbas Dulleh, ČTK/AP

Liberijská prezidentka Ellen Johnson Sirleafová, která vyhlásila devadesátidenní výjimečný stav v noci na čtvrtek, varovala, že uzavření klinik může mít závažné následky. Nebudou ošetřováni lidé s tyfovými horečkami a malárií, které se objevují právě v nastávajícím období dešťů.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Španělského kněze, který se v Libérii nakazil ebolou, přepravili do Madridu.

Zdroj: Reuters

V sousední Sieře Leone šéf policie, pod kterého spadají východní okresy, uvedl, že vojáci dokončili plnou blokádu regionů Kenema a Kailahun: „Žádným vozidlům ani lidem nebude dovoleno do regionů vjet nebo je opustit.“ Výjimka platí pro ty, kdo budou přivážet potraviny a zdravotnický materiál.