„Případy nákazy se vyskytují v těžce dosažitelných zemědělských oblastech, ale i v hustě obydlených hlavních městech,“ upozornila Chanová.

Dodala, že šíření nákazy, jež si v regionu vyžádala už 729 lidských životů, se dá zastavit, pokud budou protiopatření dobře naplánována. Chanová s regionálními představiteli jednala o spuštění nového krizového plánu za 100 miliónů dolarů.

Země zostřují karanténu

Nejhorší epidemie eboly v dějinách přiměla západoafrické země k bezprecedentním opatřením. Sierra Leone vyhlásila stav ohrožení veřejného zdraví a rozhodla se použít na dodržování karantén i bezpečnostní síly. Prezident Ernest Bai Koroma oznámil, že uzavřeny budou hlavně oblasti na východě.

Pasažéři na letištích země si budou muset omývat ruce v dezinfekci a podstoupit zkoušku na zvýšenou teplotu.

Také Libérie, která tato preventivní opatření zavedla už minulý týden, včera rozhodla o uvalení karantény na celé obce. V rámci nového akčního plánu také uzavře všechny školy a školská zařízení a část vládních úředníků dostane povinné měsíční volno.

Letecká doprava bez omezení

Screening pasažérů ze západní Afriky už zavedly Mauritánie, Keňa a Etiopie, některé letecké společnosti zrušily lety do Sierry Leone a Libérie.

Lékaři bez hranic varovali, že se nákaza vymkla kontrole, a také evropské úřady se začínají zaobírat krizovými scénáři. [celá zpráva]

Mezinárodní sdružení letecké dopravy (IATA) ale ve čtvrtek po konzultaci s WHO oznámilo, že výzvu k omezení letecké dopravy či k uzavírání hranic nevydá.

„Není důvod si myslet, že epidemie se ve větší míře může rozšířit mimo Afriku,“ tlumil obavy Evropy Belgičan Peter Piot, spoluobjevitel viru ebola. „Jedná se totiž o infekci, která potřebuje velmi blízký kontakt,“ vysvětlil.

České ministerstvo zahraničních věcí varovalo české občany před cestami do Sierry Leone.