Atentátník usilující o život vlivného Haftara odpálil nálož ve voze u základny haftarovy milice u Benghází.

Při útoku byl lehce zraněn a musel být ošetřen v nemocnici. V televizi odpoledne řekl: „Jsem v pořádku, ale reakce bude rázná,” sdělil.

Generál v květnu na východě země zahájil tažení proti islamistickým milicím. Jen v pondělí zahynulo při bojích Haftarových mužů s islámskými radikály 18 osob, od začátku dvoutýdenní ofenzívy padlo na sto osob.

Kouř po bojích mezi islámskými radikály a muži generále ve výslužbě Haftara

Kouř po bojích mezi islámskými radikály a muži generále ve výslužbě Haftara

FOTO: Reuters

Haftar se zaměřuje hlavně na skupinu Ansar aš-Šaría, kterou řadí USA k teroristickým skupinám. Připisují se jí vraždy a útoky na vojáky a policisty. Je podezřelá také z útoku na americký konzulát v Benghází, při němž v roce 2012 zemřeli čtyři Američané včetně velvyslance USA.

Další útoky

V Tripolisu neznámý útočník vypálil v noci na středu raketový granát na úřad nového libyjského premiéra Mítíka, který však nebyl v tu dobu v kanceláři. Při útoku nebyl nikdo zraněn.

V Syrtě ozbrojení muži zastavili auto s pracovníky MVČK, kteří se vraceli ze schůzky s libyjskými kolegy. Jeden z členů skupiny „zemřel v nemocnici v Syrtě, jeho kolegové jsou v pořádku, ale utrpěli šok,” sdělil mluvčí MVČK v Ženevě.

Podle agentury Reuters útoky dokládají anarchii panující v Libyi od revoluce v roce 2011.