Zaorálek popřel, že by téma ochrany lidských práv vyměnil za ekonomické zájmy. Tibet Čína násilně připojila v 50. letech a v ČR hodně zastánců každoročně vyvěšuje tibetské vlajky, které podporují samostatnost tohoto území.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Rozhodně nic za nic nevyměňujeme. Je pro mě naprosto nepřijatelné to zredukovat jen na to, že tu jsou jen dva segmenty a ty vyměňujeme mezi sebou," řekl Zaorálek před cestou do Číny.

Z dokumentu dále plyne, že země se nebudou vměšovat do svých vnitřních záležitostí a také to, že podporují ochranu lidských práv.

Celý text prohlášení

„Obě strany znovu potvrdily úsilí ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnocennosti a vzájemného respektu," zní věta z dokumentu. Podle organizací na ochranu lidských práv přitom čínský režim umlčuje své kritiky a vězní je.

Ekonomické vztahy posílí

Česko a Čína chtějí posílit vzájemný dialog a prohlubovat spolupráci v oblasti vědy a technologií, vzdělání, energetiky, zemědělství a v cestovním ruchu. „Obě strany hodlají posílit vzájemné investice, podnítit další růst obchodu, budou vybízet své firmy, aby v druhé zemi investovaly, a vynaloží úsilí pro vytvoření příznivých podmínek pro vzájemnou spolupráci," uvádí prohlášení k otázce hospodářské kooperace, kterou by česká vláda ráda s asijským ekonomickým obrem posílila.