Podle Chána střílel příslušník ochranného sboru afghánské policie, který měl za úkol střežit nemocnici ležící na západě města. Nemocnici Cure se stovkou lůžek spravuje americká nevládní křesťanská organizace. Specializuje se na ošetřování afghánských invalidů a předčasně narozených dětí.

Afghánští policisté před nemocnicí Cure v Kábulu

Afghánští policisté před nemocnicí Cure v Kábulu

FOTO: Mohammad Ismail, Reuters

Při útoku byl také postřelen další afghánský policista střežící budovu, uvedl mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sadik Saddiki. Podle jiného zdroje z ministerstva vnitra se postřelil nakonec sám útočník, uvedl list New York Times.

Afghánští policisté zasahují před nemocnicí Cure v Kábulu

Afghánští policisté zasahují před nemocnicí Cure v Kábulu.

FOTO: Mohammad Ismail, Reuters

Útočníkem je údajně muž jménem Ajudin z provincie Laghman, který slouží u afghánské policie dva roky.

Počet útoků na cizince roste

Tálibán se k útoku zatím nepřihlásil. Jeho mluvčí Zabiulláh Mudžahíd prohlásil: „Víme o střelbě v nemocnici Cure a pokračujeme ve vyšetřování (tohoto útoku). Zatím nevím, zda ji podnikli naši muži.“

Je to další z útoků afghánských policistů a vojáků na cizince – většinou však zabíjeli koaliční vojáky. Přibývá ale i útoků na cizince, kteří nejsou ve zbrani. V lednu byl podniknut pumový útok na restauraci v Kábulu, kam chodili cizinci. [celá zpráva]

V březnu byl napaden hotel. [celá zpráva]

Jiný policista střílel i na dvě osoby pracující pro agenturu AP – fotografka Anja Niedringhausová byla zastřelena a dopisovatelka Kathy Gannonová zraněna.