„Možná to budeme muset brzy přehodnotit a prozkoumat tuto možnost, pokud v příštích několika dnech nedosáhneme pozitivního výsledku,“ cituje malajsijský deník The New Straits Times zástupce mezinárodních pátracích týmů.

Zdroj nicméně neuvádí, v jaké zemi mohlo letadlo přistát nebo se zřítit. Potvrdil ale, že by se mohlo takříkajíc od nuly rozjet úplně nové pátrání v jiné oblasti.

„Myšlenka, že by stroj někde přistál, není až tak nemožná vzhledem k tomu, že jsme dosud nenašli jediný úlomek, který by mohl být spojen s letem MH370,“ řekl zdroj listu. „Ovšem možnost, že by nějaká konkrétní země to letadlo ukrývala, když po něm dvacítka ostatních států pátrá, se jeví jako absurdní,“ dodal.

Příslušníci australské armády spouštějí do moře ponorku Phoenix, která pátrá po zmizelém Boeingu 777.

Příslušníci australské armády spouštějí do moře ponorku Phoenix, která pátrá po zmizelém Boeingu 777.

FOTO: ČTK/AP

Určit, zda ztracený boeing opravdu skončil v Indickém oceánu, je ale podle něj nadmíru obtížné, přestože k tomu dosavadní výpočty směřují.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Miniponorka Bluefin pátrá po zmizelém boeingu. Zdroj: Reuters

Svědci prý viděli nízko letící letoun

Již dříve se objevila svědectví rybářů a vesničanů na severovýchodě Malajsie, kteří údajně spatřili nebo zaslechli letadlo letící velmi nízko a vysokou rychlostí přes džungli směrem na západ, a to v době, kdy let MH370 ztratil kontakt s pozemní letovou kontrolou.

Malajsijští vyšetřovatelé se spolu s experty ze společnosti Inmarsat snažili rozluštit polohu letadla z údajů ze satelitní komunikace, ale neúspěšně.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

„Komunikační satelit zajišťuje komunikaci. To plyne už z jeho názvu,“ vysvětlil zdroj listu New Straits Times, proč nebylo možné zjistit polohu stroje poté, co se 45 minut po startu odmlčel transpondér.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Posádka australského letadla pátrá po troskách zmizelého boeingu. Zdroj. Reuters

Pátrání se rozšíří

Deník píše, že pátrací týmy do oblasti Indického oceánu, na kterou se nyní soustřeďuje pozornost, vyšlou další lodě a letadla. Zároveň se ale oblast rozšíří, protože už teď panují obavy, že se pátrá sice intenzivně, ale na úplně špatném místě.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Čínští záchranáři zachytili signály z černé skříňky dvakrát během dvou dnů. Záběry z počátku dubna. Zdroj: Reuters

„Neexistuje jediný fyzický důkaz, že se ocitáme na správném místě, jen vědecké výpočty. Pokud ponorka Bluefin vrak letadla najde, bude to jen dílem štěstí,“ prohlásil pátrač.

Příbuzní čínských pasažérů letu MH370 na setkání v Pekingu

Příbuzní čínských pasažérů letu MH370 na setkání v Pekingu.

FOTO: Ng Han Guan, ČTK/AP

Malajsijské úřady doufají, že se do pátrání po letadle, které zmizelo před měsícem a půl, zapojí více zemí přinejmenším tím, že poskytnou data ze svých radarů.

Podle deníku totiž vyšetřovatelé nemají k dispozici tolik údajů, kolik by potřebovali. Ujišťují přitom, že v rámci pátrání je zajímá určitý výběr dat, ze kterého nelze získat informace, jež by ohrozily bezpečnost země, která údaje poskytla.