„Nikdo by neměl podceňovat obtížnost úkolu, který stojí před námi,“ varoval Abbott. „Zkoušet zjistit polohu něčeho v hloubce 4500 metrů pod hladinou asi tisíc kilometrů od pevniny, je ohromný, ohromný úkol,“ dodal.

Australský premiér Tony Abbott (šestý zprava) před australským pátracím letadlem Lockheed P-3C Orion na základně Pearce.

Australský premiér Tony Abbott (šestý zprava) před australským pátracím letadlem Lockheed P-3C Orion na základně Pearce.

FOTO: Jason Reed, ČTK/AP

Podle premiéra ho ztěžuje, že slábne signál z majáků černých skříněk. Baterie mají živostnost stanovenou na 30 dní, a ta už vypršela, stroje s 239 lidmi na palubě zmizel 8. března. „Protože signál černé skříňky rychle slábne, snažíme se nyní ho co zachytit tak často, jak jen můžeme, abychom mohli zúžit prohledávanou oblast na tak malou, jak to jen lze,“ řekl předseda australské vlády. Zmínil, že poté se nasadí dálkově ovládaná ponorka Bluefin 21, která bude zkoumat dno sonarem, aby našla černé skříňky a případně i trosky. Nesdělil však, kdy to bude.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Posádka australského letadla pátrá po troskách zmizelého boeingu. Zdroj: Reuters

Momentálně se podařilo zmenšit prohledávanou oblast na 1300 km čtverečných.

Člen posádky novozélandského Lockheedu P-3C Orion při pátrání po troskách zmizelého Boeingu 777.

Člen posádky novozélandského Lockheedu P-3C Orion při pátrání po troskách zmizelého Boeingu 777.

FOTO: Reuters

Komplikací je ale, že signály přicházely z hloubky 4200 až 4500 metrů, což je právě hranice maximálního ponoru Bluefinu. Je proto možné, že bude potřeba nasadit ponorku s hlubším ponorem.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Pilot zkoušel telefonovat


Podle malajsijského listu New Straits Times vyšetřovatelé zjistili, že jeden z pilotů se nedlouho předtím, než stroj zmizel z vojenského radaru, pokoušel komusi dovolat ze svého mobilního telefonu.

Spojovací důstojník z čínského raketového torpédoborce DDG 171 pluje na člunku k australské lodi HMAS Success, aby zkoordinovali pátrání po zmizelém boeingu.

Spojovací důstojník z čínského raketového torpédoborce DDG 171 pluje na člunku k australské lodi HMAS Success, aby zkoordinovali pátrání po zmizelém boeingu.

FOTO: Reuters

Pokus o spojení zachytil jeden z pozemních vysílačů u města Penang, v jehož blízkosti se stroj v té chvíli nacházel, to už bylo po prudké obrátce stroje nad Thajským zálivem po přeletu Malajského poloostrova. Hovor se však podle listu nepodařilo spojit, neboť letadlo zřejmě zmizelo z dosahu vysílače.