Abbott na základně před pátracím letounem P-3 Orion ujistil, že úsilí najít zmizelý letoun se stále zvyšuje. V pondělí po troskách pátrá deset letadel a deset lodí. Je to zatím největší počet lodí a letadel nasazených v jediné oblasti pátrání.

„Můžeme pokračovat v hledání po docela dlouhou dobu,“ řekl australský premiér. „Intenzita našeho pátrání a jeho rozsah neklesají, naopak stoupají. Nejlepší mozky na světě se podílejí na tomto úkolu. Jestliže má toto tajemství řešení, najdeme ho,“ dodal Tony Abbott.

Pátrací týmy jsou rozšířeny i o loď se speciálním zařízením, které je schopno lokalizovat slábnoucí signál z černých skříněk. Ty vysílají signál, jenž je umožňuje najít, po dobu třiceti dnů. Ty záhy vyprší, protože boeing zmizel na letu MH370 v sobotu 8. března. [celá zpráva]

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

V posledních dnech sice posádky pátracích letadel v prohledávaných oblastech spatřily několik plovoucích předmětů, ale žádný nesouvisel se zmizelým letadlem malajsijských aerolinek. [celá zpráva]

"Několik oranžových objektů vylovených v neděli se ukázalo být rybářským náčiním," řekl mluvčí Australského úřadu pro námořní bezpečnost.

Nyní prohledávaná zóna leží blíž k pobřeží než oblast, kde se po letadle pátralo dříve, a také je tam klidnější počasí. Nachází se ale také nedaleko míst, kam mořské proudy zanášejí množství různých odpadků a dalšího materiálu, upozorňují odborníci. To pátrače při hledání značně rozptyluje.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Pátrání po ztraceném boeingu pokračuje

Zdroj: Reuters

I když příbuzní stupňují své protesty a stěžují si na nedostatek informací ze strany malajsijských úřadů, které se dopustily několika lapsů, Abbott se zastal malajsijského premiéra Najiba Razaka. Ten už před časem oznámil, že stroj havaroval a nikdo z 239 lidí na palubě nepřežil. [celá zpráva]

„Ze shromážděných důkazů plyne, že letadlo bylo ztraceno a zmizelo někde na jihu Indického oceánu,“ řekl Abbott.

Nezvěstné letadlo mířící 8. března z Kuala Lumpuru změnilo kurz a místo do Pekingu se stočilo na jih. O příčině havárie se spekuluje. Nejčastěji se uvažuje o únosu či sabotáži, ale vyloučeny nejsou ani technické problémy.