Předměty měly prý bílou, oranžovou a červenou barvu. Jejich spojitost se zmizelým letadlem ale zatím nebyla prokázána. Malajsijský ministr obrany a dopravy Hishammuddin Hussein při setkání s novináři uvedl, že zatím nemá žádné informace o tom, zda by mohlo jít skutečně o zbytky pohřešovaného stroje.

„Musíme počkat, až se jim podaří tyto předměty vylovit," řekl ministr, který předtím v doprovodu své ženy a dětí navštívil příbuzné cestujících z malajsijského letadla. Australské úřady na základě nových dat z radaru v pátek posunuly oblast pátrání po troskách o 1100 kilometrů na severovýchod.

Podle nových údajů z radaru, které poskytla Malajsie, totiž letěl stroj rychleji, než se předpokládalo, takže kvůli vyšší spotřebě se rychleji ocitl bez paliva. Australská a čínská pátrací letadla objevila několik podezřelých plovoucích objektů již v minulých dnech.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Po zmizelém boeingu pátraly také lodě

Jak uvedl Kevin Short z novozélandského letectva, které se pátrání rovněž účastní, i v sobotu mají letouny za úkol předměty vyfotit a následně nasměrovat lodě do přesných míst, kde se nacházejí.

Odpad od rybářů?

„Nevíme, kolik se tam může nacházet jiného odpadu souvisejícího například s rybolovem. V minulosti jsme již nejméně jeden rybářský objekt identifikovali," uvedl ve svém prohlášení Australský úřad pro námořní bezpečnost.

Letadlo letící 8. března z Kuala Lumpuru změnilo kurz a místo do Pekingu zamířilo na jih. Na palubě bylo 239 lidí a malajsijské úřady už vyloučily, že někdo z nich přežil. O příčině havárie se spekuluje. Nejčastěji se uvažuje o únosu či sabotáži, ale vyloučeny nejsou ani technické problémy.