Vychýlení boeingu z dráhy směrem na západ zapříčinilo podle Američanů ruční přenastavení trasy. To předpokládá, že někdo do palubního počítače (FMS) zadal nový pětimístný kód, aby letadlo nasměroval jinam.

Není ale jasné, zda systém přeprogramoval někdo ještě před tím, než letadlo vzlétlo, anebo až později.

Podezření přirozeně spadá na piloty, u nichž policisté provedli domovní prohlídky.

Malajsijští vyšetřovatelé v pondělí uvedli, že to byl druhý pilot, kdo se kontrolní věži ozval naposledy se slovy „Všechno v pořádku, dobrou noc”. Současně malajsijské úřady upustily od původního tvrzení, že se ozýval až poté, co byl vypnut druhý automatický systém pro sledování letu a stavu letadla ACARS.

Pátrání po zmizelém letadla v Jihočínském moři

Pátrání po zmizelém letadle v Jihočínském moři

FOTO: Zhao Yingquan, ČTK/AP

Zmizení Boeingu 777 tak zůstává nevysvětlené. Víc světla by do vyšetřování měly přinést záznamy z vojenských radarů, které malajsijští vyšetřovatelé stále ještě analyzují. Domnívají se také, že ještě po změně nastavení v počítači letadlo prolétlo několika původně nastavenými body na trase do Pekingu, než se stočilo na západ, uvedl NYT.

Americkou loď odvolali

Po letounu se pátrá na bezmála 7,7 miliónu čtverečních kilometrech. Na pátrání se podílí i americké námořnictvo, které rozšířilo oblast hledání, ale současně v pondělí z pátrání odvolalo torpédoborec USS Kidd. Podle mluvčího sedmé flotily je efektivnější vysílat k pátrání průzkumná letadla P-3 Orion a P-8 Poseidon.