Čínský velvyslanec Chuang Chuej-kchang je přesvědčen, že žádný z Číňanů na palubě Boeingu 777 stroj neunesl. Čínské úřady podle diplomata pečlivě prověřily všechny čínské cestující, ale neodhalily nic podezřelého. Vyloučily i jejich spojení s teroristy. Z 227 cestujících na palubě bylo 154 Číňanů.

Oblast, kam až mohl doletět Boeing 777 malajských aerolinek z místa a odkud se naposledy ohlásil.

Oblast, kam až mohl doletět Boeing 777 malajských aerolinek z místa, odkud se naposledy ohlásil.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Spekuluje se, že stroj mohl být unesen a únosci by mohli být z řad separatistických Ujgurů bojujících proti vládě v autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny. Poslední hypotézy naznačují, že na zmizení letounu se mohli podílet piloti stroje, anebo jiná osoba na palubě schopná letoun pilotovat.

Rozšířená oblast pátrání po zmizelém Boeingu 777

Oblast pátrání po zmizelém Boeingu 777 po prvním rozšíření

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Pátrání po pohřešovaném letounu Boeing 777 se postupně rozšířilo z oblasti Thajského zálivu i na Malacký průliv a Andamanské moře, když se ukázalo, že stroj se otočil na jihozápad. Na základě předpokladů, že někdo záměrně odpojil zařízení ACASR hlásící údaje o systémech stroje, byly vytyčeny nové zóny hledání – první mezi severem Thajska a Kazachstánem, včetně oblasti Sin-ťiang a Tibetu na západě Číny, druhá v jižní části Indického oceánu na jih od Indonésie směrem k Austrálii. [celá zpráva]

Čína zapojila do pátrání 21 vesmírných družic, které monitorují rozsáhlé oblasti.