„Je to příležitost začít novou éru na Korejském poloostrově. Chci se k jednání dostavit s otevřenou myslí, abychom tuto možnost prozkoumali,“ řekl před schůzkou vedoucí jihokorejské delegace Kim Kjo-hjon, který zastupuje bezpečnostního poradce prezidentky Pak Kun-hje.

Severokorejskou delegaci vede Won Tong-jon, který se specializuje na vztahy s Jižní Koreou.

Dopolední jednání trvalo hodinu a půl. Odpoledne se pak vyjednavači sešli znovu na jihokorejské straně vesnice, sdělila agentura AFP. O průběhu a výsledcích informováno nebylo.

Rozporné signály

Agentura Reuters upozornila, že setkání bylo zorganizováno potajmu a narychlo po návrhu Pchjongjangu minulý týden. Severní Korea přitom v minulých dnech zrušila chystanou návštěvu amerického vyslance Roberta Kinga a pohrozila, že zruší dohodu o obnovení setkávání korejských rodin, které rozdělila po válce hranice.

Severní Korea ale podle odborníka z výzkumného ústavu Sedžong v Soulu potřebuje zlepšit vztahy s Jihem kvůli Číně. „Pokud Sever dosáhne zlepšení vztahů s Jihem, bude to znamenat lepší atmosféru pro návštěvu Kim Čong-una v Číně, a také ospravedlnění pro jednání se Spojenými státy na nejvyšší úrovni,“ uvedl pro Reuters Čeong Seong-čang.

Podle komentátorů je také pravděpodobné, že KLDR během jednání zopakuje svůj požadavek, aby Jih odvolal společné armádní manévry se Spojenými státy. Cvičení má začít tento měsíc.