Podle OSN má devadesát procent populace jen jedno jídlo denně a mnozí trpí podvýživou. Organizace už dříve uvedla, že na milión lidí bylo vyhnáno z domovů do buše. Nyní varuje, že 96 procent zemědělců pouhý měsíc před setbou nemá osivo.

Cena masa stoupla na dvojnásobek a dále roste, protože pastevci odehnali svá stáda do buše v bezpečnějších oblastech.

Podle Oxfamu a Action Against Hunger zůstalo v hlavním městě Bangui už jen deset prodejců.

Řidiči mají strach dovážet zásoby

Poté, co pučistický prezident Michael Djotodia, jemuž se nedařilo zvládat násilí, pod tlakem sousedních zemí odstoupil, křesťané zahájili hon na muslimy. Ti přitom tvořili ekonomickou páteř země a ovládali trh s potravinami. [celá zpráva]

Pokračující násilí brání i dodávkám potravin ze zahraničí. V Kamerunu stojí na hranicích stovky nákladních automobilů se zásobami, ale řidiči se bojí pokračovat v cestě.

V zemi se stále střetávají příslušníci muslimských milicí Seléka, jejichž ofenzíva vynesla loni v březnu do prezidentského křesla Djotodiu, s křesťanskými milicemi anti-Balaka.

Hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního soudu Fatou Bensoudová už zahájila předběžné vyšetřování případných válečných zločinů ve Středoafrické republice, protože dostala zprávy o extrémním násilí v zemi.