Hlavní obsah

Ve Středoafrické republice bojuje 6000 dětských vojáků, do buše utekl milión lidí

Novinky,

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Bangui

Podle humanitárních organizací má násilí ve Středoafrické republice spojené s loňským převratem zničující dopad na obyvatelstvo. Boje a sektářské útoky pokračují i poté, co se na jaře zmocnilo moci muslimské hnutí Séléka, které vystřídalo křesťanskou vládu. Své domovy musel opustit skoro milión lidí, uvedla OSN. V zemi také bojuje šest tisíc dětských vojáků.

Foto: Rebecca Blackwell, ČTK/AP

Pracovníci Červeného kříže pohřbívají oběti sektářského násilí do masového hrobu

Článek

Dětský fond OSN Unicef potvrdil, že od začátku prosince, kdy propukla nová vlna násilí, a do Středoafrické republiky byli posláni francouzští vojáci, zahynulo 16 dětí. Dvě děti byly sťaty. [celá zpráva]

„Jsme svědky bezpříkladné úrovně násilí proti dětem. Mnoho jich bylo naverbováno ozbrojenými skupinami a také na ně přímo cílili při odvetných útocích,“ řekl zástupce Unicef v zemi Souleymane Diabate a dodal: „Zaměřovat útoky na děti je porušením mezinárodních lidských práv a musí být okamžitě zastaveno.“

Foto: Andreea Campeanu, Reuters

Francouzský voják u zapáleného domu ve středoafrické vesnici Bossangoa

Foto: Afolabi Sotunde, Reuters

Uprchlíci ze Středoafrické republiky

Podle OSN se počet dětských vojáků loni zdvojnásobil a dosáhl šesti tisíc.

Utekl na milión lidí

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že své domovy opustilo 935 000 lidí, kteří utekli do buše a hledají úkryt u rodin, v kostelích i ve školách, které se změnily v nouzové uprchlické tábory. Hlavní město Bangui opustila polovina z jeho 370 000 obyvatel. Na 60 procent uprchlíků z metropole tvoří děti. Humanitární operace ve Středoafrické republice jsou největší od libyjské války v roce 2011.

Séléka byla sice poté, co se její vůdce Michel Djotodia v březnu zmocnil vlády, rozpuštěna, ale její milice nikdy neodevzdala zbraně a některé frakce nadále útočí na křesťany, kteří se tvrdě brání. Příslušníci ex-Séleky jsou obviňováni z vražd civilistů včetně žen, dětí a starců. Stojí proti nim křesťanské milice anti-balaka, které vytvořil svržení prezident Francois Bozize. [celá zpráva]

Foto: Rebecca Blackwell, ČTK/AP

Středoafrická dívka před nedokončeným kostelem, kde se ukrývá.

Foto: Andreea Campeanu, Reuters

Francouzští vojáci prohledávají obyvatele Středoafrické republiky, aby jim zabavili zbraně.

Francouzští vojáci sice začali milice odzbrojovat, ale ne vždy se jim to daří a už se střetli s odporem.

Strach a násilí

Bezpečný se necítí nikdo, jak potvrzují svědectví obyvatel. Třiatřicetiletý Aboubakar Daoud, který vedl v zemi 15 let obchůdek, řekl k nynější situaci: „Dny a noci muži ve městě nespí, abychom ochránili oblast před anti-balakou. Mohou kdykoli přijít zaútočit na Čaďany. Situace je velmi obtížná pro muslimy a Čaďany, dokonce i pro ty, kdož se oženili s Čaďankami.“

Devětatřicetiletá obchodnice Djemila Abdoulayeová řekla: „Narodila jsem se ve Středoafrické republice a začala jsem obchodovat s rodiči už jako malá. Dobré časy z minulosti, kdy jsme žili v míru s bratry a sestrami, ale skončily. Nejhorší bylo, když se šel můj 21letý syn podívat po (potravinových) dávkách. Zastřelili ho na Štědrý den. A ve stejný okamžik zastřelili i jeho strýce, který se ho snažil ochránit. Neviděla jsem ani jejich těla.“

Reklama

Výběr článků

Načítám