Úplně nejhorší situace je podle koordinátora humanitární pomoci OSN Tobyho Lanzara v Boru, který už v minulosti zažil brutální etnické čistky. Město ovládnuté před týdnem příznivci viceprezidenta Machara navštívil o víkendu a dodal, že viděl jedny z nejhorších věcí, které si lze představit. Podle něj tam musely zahynout tisíce lidí.

„Když jsem navštívil nemocnice v klíčových městech a v hlavním městě, viděl jsem takové množství zraněných, že nemůžeme říci, že životy ztratily jen stovky lidí,” řekl Lanzar. Dodal, že počet lidí hledajících bezpečí v táborech OSN jde do desetitisíců ne-li statisíců.

Bor v úterý dobyla vládní vojska, oznámil prezident Salva Kiir. Podle ministra informací jsou síly věrné Macharovi na útěku.

Masové hroby a etnické čistky

„Získali jsme v minulých dnech důkazy o útocích na konkrétní osoby vytipované podle jejich etnické příslušnosti. Našli jsme masový hrob v Bentiu ve státě Unity, dva další jsou v Jubě,” řekla vysoká komisařka OSN Navi Pillayová, která má na starosti lidská práva.

V Bentiu bylo v masovém hrobě nalezeno 75 těl. Podle některých zpráv tam leželi Dinkové, k nimž patří prezident, zatímco Machar je Nuer. Oběťmi měli být i vojáci z kmene Dinků.

Naopak v hlavním městě Jubě Dinkové zabíjeli ve svých čtvrtích všechny, kteří neovládali jejich řeč, zejména Nuery.

Prezidnet Jižního Súdánu Salva Kiir odpovídá na dotazy.

Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir odpovídá na dotazy.

FOTO: Goran Tomasevic, Reuters

Novinářka Hannah McNeishová zveřejnila rozhovor s mužem v uprchlickém táboře OSN, který uvedl, že byl zasažen čtyřmi střelnými ranami, ale přežil masové vraždění, protože se ukryl pod těly zabitých. Z 250 mužů, které odvezli na policejní stanici, jich přežilo jen dvanáct. Milice na ně střílely zvenčí okny místnosti, kde byli dva dny vězněni.

Etnické násilí hrozí nejmladší zemi světa, přestože v ní je rozmístěno 7000 vojáků OSN. Generální tajemník Pan Ki-mun proto požádal, aby byl jejich počet navýšen o 5500, což v úterý jednomyslně schválila Rada bezpečnosti OSN, uvedla BBC. Do Jižního Súdánu by se měli přesunout vojáci působící v jiných afrických misích OSN, zejména z Konga, Libérie a Pobřeží slonoviny.