Pohřeb se bude konat v neděli v Qunu ve Východním Kapsku a očekává se na něm na 5000 pozvaných hostů.

Tutu v sobotu nejprve řekl, že nebyl na pohřeb pozván a že se na něj vnucovat nehodlá. Večer jeho mluvčí ale uvedl, že duchovní si záměr zrušit cestu rozmyslel a že poletí v neděli ráno na pohřeb. Mluvčí neupřesnil, proč Tutu změnil názor.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Obrovské pohřební procesí bývalého prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely

Zdroj: Reuters

Britský list The Guardian napsal, že Tutu nebyl původně pozván kvůli malichernosti představitelů Afrického národního Kongresu (ANC), který Mandela kdysi vedl. Tutu se v minulých letech stal velkým kritikem ANC a před dvěma lety jeho vládu v JAR přirovnal k vládě apartheidu.

Smuteční konvoj s rakví zesnulého jihoafrického exprezidenta Nelsona Mandely dorazil v sobotu odpoledne do Qunu na jihovýchodě země, kde bude v neděli Mandela pohřben. Kolem cesty, kudy konvoj převážně policejních a vojenských sil projížděl, se shlukovali místí občané, aby se s jednou z nejvýraznějších osobností této doby mohli naposledy pozdravit. [celá zpráva]

Mandela zemřel 5. prosince, v úterý se za něj v Johannesburgu konala pietní ceremonie a pak byla rakev tři dny vystavena v hlavním městě Pretorii. S Mandelou se k ní přišly rozloučit desítky tisíc lidí.

Vesničané mávají na pohřební průvod, který míří do Mandelovy rodné vesnice

Vesničané mávají na pohřební průvod, který míří do Mandelovy rodné vesnice.

FOTO: Kai Pfaffenbach, Reuters