Při výbuchu v Krejčířově směnárně Moneypoint na johannesburském předměstí Bedfordview zahynuli dva lidé - uprchlý český podnikatel Jan Charvát a Jihoafričan Ronny Bvuma. A právě Bvuma byl majitelem firmy Crosspoint, jež na trhu působila jako Moneypoint.

U Krejčířova podniku v JAR vybuchla bomba, mezi oběťmi má být i hledaný Čech
Nemůžu mluvit, brácho, je to zlé, přiznal Krejčíř problémy po výbuchu ve svém podniku
V JAR vzniká petice, která žádá vyhoštění Krejčíře do ČR
Jdou po mně ve stylu Al-Káidy, obává se Krejčíř

Policie se domnívá, že Bvuma vystupoval jako takzvaný bílý kůň a že obchodní společnost údajně zakoupil v roce 2012.

Savov skončil na policii

Během vyšetřování dřívějších Krejčířových daňových nesrovnalostí Bvuma prohlásil, že nerozumí kupní smlouvě, že o operacích firmy Crosspoint nemá žádné povědomí a že ji řídí Bulhar Ivan Savov.

Toho policie zadržela a obvinila z podvodu, uvedl s odvoláním na policii v sobotu web ewn.co.za.

Podle jihoafrického berního úřadu (SARS) se Savov označil za manažera, který má na starosti všechny obchody Krejčířovy manželky Kateřiny. Jihoafrická média uvedla, že na Krejčířovou je registrována řada nemovitostí a podniků a sám Krejčíř v minulosti opakovaně prohlásil, že je chudý a že mu finančně pomáhá manželka.

Krejčířův podnik v Johannesburgu, před kterým vybuchla bomba.

Krejčířův podnik v Johannesburgu, před kterým vybuchla bomba.

FOTO: Themba Hadebe, ČTK/AP

Dokumenty Krejčířova daňového vyšetřování také ukazují, že Čechův zavražděný německý obchodní partner Uwe Gembala byl podle policie zabit v domě, který si pronajal Savov. Ten byl v době vraždy mimo JAR.

Ačkoli na účtech Crosspointu byly podle SARS značné příchozí i odchozí transakce, firma požádala o vrácení daně za rok 2010 s tím, že prodělala takřka 170 000 randů (asi 337 000 korun). Vratky daně z příjmů z let 2011 a 2010 ještě nejsou vyřízené.

Podle SARS také Krejčíř vyplatil 3,7 miliónu randů (přes 7,3 miliónu korun) své někdejší pravé ruce Georgi Smithovi, který je znám jako Louca. SARS to považuje za falešnou půjčku. S Loukou se Krejčíř seznámil ve vazbě, kde pobýval v roce 2007 po svém příjezdu do JAR na falešný pas. Po zavraždění šéfa striptýzového klubu Lollyho Jacksona uprchl Louca na Kypr, kde se brání vydání do JAR.

Úřady zabavovaly auta i nemovitosti

SARS v pátek prozatímně zabavila majetek celkem 14 společností. Pod kontrolou úřadů je nyní mimo jiné 11 aut včetně Krejčířových luxusních sportovních vozů Lamborghini a Porsche a také Krejčířova rezidence v Bedfordview. Krejčíř, který se proti tomuto opatření může odvolat do 2. prosince, prozatím záležitost nekomentoval. [celá zpráva]

V pátek ale vydal prohlášení, ve kterém označil úterní útok za teroristický čin. Důrazně také odmítl spekulace, že by se na něm podílel. Řekl, že mu v JAR kdosi usiluje o život, netuší ale kdo.

České úřady dlouhodobě usilují o Krejčířovo vydání do vlasti. Krejčíř v Jihoafrické republice požádal o politický azyl. Místní úřady mu ho loni odmítly udělit, Krejčíř se ale proti tomu odvolal a nyní čeká na výsledek odvolacího řízení.