„Podezřelí byli zatčeni deset hodin po činu, který je nyní kvalifikován jako teroristický útok,” uvedla čínská státní televize CCTV na svém účtu na mikroblogu.

Agentura Nová Čína oznámila, že zadrženo bylo nejméně pět podezřelých. Dodala, že v autě, které vjelo do chodců na náměstí Nebeského klidu a začalo hořet, seděli muž, jeho matka a manželka. Jejich jména napovídají o ujgurském původu. I osm hledaných lidí v souvislosti s atentátem má ujgurská jména. Policie také hledala pět aut a jeden motocykl, na všech byly značky provincie Sin-ťiang, kde žijí Ujguři. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Náměstí bylo po nehodě dočasně uzavřeno

Zdroj: Reuters

V automobilu se našly nádoby naplněné benzinem, nože, kovové tyče a vlajka s "extremistickým náboženským nápisem", uvedla čínská policie  na svém oficiálním mikroblogu.

Aktivisté se nyní obávají, že vláda zneužije incidentu v centru Pekingu k zesílení represivní politiky proti Ujgurům. „Ještě nebylo uzavřeno vyšetřování a média a veřejnost již mají jasno, že šlo o teroristický čin spáchaný Ujgury,” řekl podle ČTK ujgurský ekonom působící v Pekingu Ilham Tohti.

Mezi Ujgury a etnickými Číňany - Chany - panuje dlouhodobě velké napětí, Ujgurům vadí masové stěhování Chanů do Sin-ťiangu a mají pocit, že Peking potlačuje jejich kulturu a jazyk.