Podle satelitních snímků z 9. října se upravuje odpalovací rampa, odkud při úspěšném prosincovém pokusu odstartovala kosmická raketa Unha-3. Podle analytika Nicka Hansena to značí, že KLDR plánuje vypustit další družice a zřejmě užít i silnější nosič, protože se k rampě staví širší příjezdová cesta.

Satelitní snímky také podle Hansena ukazují, že KLDR buduje na základně Sohe novou odpalovací rampu pro mobilní rakety. Rampa by podle institutu mohla být dokončena do poloviny příštího roku.

Ze základny Sohe při pobřeží na severozápadě země vynesla loni v prosinci raketa Unha-3 na oběžnou dráhu pozorovací družici. Západ tento krok odsoudil jako zakázaný test raketových zbrojních technologií.

Práce na Sohe jsou zatím poslední známkou toho, že Pchjongjang pokračuje v rozvoji svého zbrojního programu, přestože tvrdí, že se chce vrátit k jednáním o odzbrojení, poznamenala agentura AP.

Minulý týden institut při univerzitě Johnse Hopkinse sdělil, že KLDR zřejmě začala připravovat nový jaderný test. Severokorejci totiž vybudovali dva vchody do tunelů v objektu, kde uskutečňují jaderné zkoušky, uvedl zmíněný ústav. [celá zpráva]