Australské obranné sily vydaly prohlášení ohledně požáru mezi Lithgow a Bilpinem asi 80 km západně od Sydney, který pořád zuří. Oheň, který vypukl ve vojenském prostoru, už sežehl 30 000 hektarů porostu a zničil i několik budov.

Požáry v Novém Jižním Walesu

Požáry v Novém Jižním Walesu

FOTO: ČTK/AP

„Oheň vypukl 16. října ve stejný den, kdy příslušníci obranných sil prováděli cvičení s výbušninami. Obrana vyšetřuje, zda tyto dvě události spolu nějak souvisejí,“ uvedla armáda v prohlášení a dodala. „Soucítíme s těmi, kteří přišli o majetek, nebo jejich majetek je ohrožen ničivými požáry.“

Australští hasiči zasahující u požáru v Lithgow

Australští hasiči zasahující u požáru v Lithgow

FOTO: Reuters

V okolí Sydney hoří dvacet velkých požárů, které dosud nejsou pod kontrolou, a hasiči se snaží využít chladnější soboty k boji s nimi. Oheň spálil už dvě stě domů.

Vrtulník hasí požár u Lithgow

Vrtulník hasí požár u Lithgow

FOTO: Reuters

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Následky lesních požárů v Austrálii

Komisař venkovských hasičů Shane Fitzsimmons ale varoval, že některé jsou tak rozsáhlé, že jejich úplné zvládnutí si vyžádá delší čas: „Hasiči na těchto ohních budou pracovat týdny. Jde o omezení rizika, že tyto požáry se v následujících teplejších, sušších a větrnějších dnech opět rozhoří a přesáhnou oblast, kde jsou drženy pod kontrolou.“

Obyvatelé Lithgow sledují zasahující hasiče.

Obyvatelé Lithgow sledují zasahující hasiče.

FOTO: Reuters

Obavy jsou o to větší, že už letošní jaro je mimořádně suché a teplé a sezóna požárů začala mnohem dříve. Obvykle vrcholí koncem ledna.