Před rokem NIS varoval, že v Nairobi jsou už přítomni příslušníci Aš-Šabábu a plánují sebevražedné útoky. Jedním z terčů mělo být právě nákupní středisko Westgate, napsal list Daily Nation.

Varování však bylo více a příslušná ministerstva byla upozorněna na rostoucí hrozby teroristického útoku. V plánu prý bylo provést současně útoky v Nairobi a v Mombase mezi 13. a 20. zářím.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Nákupní centrum v Nairobi je po nedávném útoku zcela zničené

Podle informací, které získal od NIS list Standard, i Izrael vydal upozornění, že by mohlo být obchodní středisko Westgate, vlastněné Izraelci, terčem útoku mezi 4. a 28. zářím. Vůdci Aš-Šabábu už během roku zmiňovali, že terči útoku může být Westgate nebo bazilika Svaté rodiny.

Útok proběhl bez problémů

BBC už dříve uvedla, že si somálští radikálové ve Westgate najali obchod, kde ukryli zbraně. [celá zpráva]

V sobotu přijeli teroristé ve dvou autech k nákupnímu středisku a bez problémů je obsadili. Přes veškerá varování zřejmě nebyla posílena ochrana centra.

Radikálům se navíc muselo podařit získat falešné identifikační průkazy, bez nichž by si nemohli najmout obchod.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Útočníci se samopaly a granáty přepadli nákupní centrum v Nairobi. Záběry z 21. září. Zdroj: Reuters

 

V pondělí proto začaly společně zasedat parlamentní výbory pro národní bezpečnost a obranu. Prošetřovat se bude i to, zda keňská armáda použila adekvátní taktiku. Část střediska se zřítila poté, co armáda použila granátomety.

Počet nezvěstných klesl 

Současně byl snížen počet nezvěstných po útoku z 61 na 39. Červený kříž uvedl, že někteří příbuzní neoznámili, když se jim jejich blízcí ozvali, takže byli vedeni dál jako nezvěstní. Celkem šlo o 14 případů. Dalších sedm osob bylo už po smrti a jejich těla ležela v márnici, přesto byly dál vedeny jako nezvěstné.