„Kéž by se to nikdy nestalo a já tě před tím upozornil,“ napsal Rašíd, jehož v roce 2003 v Pákistánu odsoudili za pokus o atentát na tehdejšího prezidenta Parvíze Mušarafa, ale on loni z vězení utekl. Dodal, že ozbrojenci dívku nechtěli zabít proto, že podporovala vzdělávání žen, ale protože vedla kampaň za očernění Tálibánu.

Tálibové přepadli dodávku se školáky na severozápadě Pákistánu loni v říjnu. Vyvlekli z ní Malalaj a dvě její spolužačky a postřelili je. Malalaj přežila jako zázrakem s těžkými zraněními hlavy. Případ upoutal pozornost i v zahraničí a dívku posléze dopravili do Británie, kde podstoupila sérii operací a kde studuje. Minulý týden oslavila své 16. narozeniny projevem v ústředí OSN v New Yorku na podporu bezplatného vzdělání pro všechny děti na světě.

Malala s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem

Malalaj s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem

FOTO: Brendan McDermid, Reuters

„V projevu jsi řekla, že pero je mocnější než meč. A tak na tebe zaútočili kvůli tvému meči, ne kvůli tvým knihám nebo škole,“ uvedl Rašíd. Současně přiznal, že Tálibán vyhazuje školní budovy do povětří, ale dělá to prý proto, že vládní síly je využívají jako úkryty.

Předák Tálibánu dál v čtyřstránkovém dopise lámanou angličtinou zmiňuje myslitele Bertranda Russella či šéfdiplomata USA Henryho Kissingera a vyzývá Malalaj, aby se vrátila do Pákistánu do ženského semináře a studovala islám.

„Kdyby tě střelili Američané při útoku bezpilotního letounu, dozvídal by se svět o tom, jak se vyvíjí tvůj zdravotní stav? Pozvali by tě do OSN?,“ poznamenal také Rašíd.