„Moje pozice u Booz Allen Hamilton mi umožnila přístup k množství počítačů po celém světě, do nichž se NSA nabourala. Proto jsem také toto místo před třemi měsíci přijal,” řekl Snowden zmíněnému listu v rozhovoru z 12. června, z nějž byly v úterý zveřejněny nové výňatky.

Soukromá konzultantská společnost v oboru správy a technologií Booz Allen Hamilton pracuje na bezpečnostních zakázkách amerických úřadů. K jejím největším zákazníkům patří americké ministerstvo obrany, ozbrojené síly a tajné služby. Snowden pracoval pro firmu Booz Allen Hamilton na Havaji jako správce informačních systémů NSA.

Snowden v interview rovněž prohlásil, že chce dál sdělovat médiím zjištění, k nimž dospěl. „Pokud budu mít čas projít informace, které jsem nashromáždil, rád bych je zpřístupnil novinářům ve všech zemích světa,” dodal.

Bývalý technik Snowden už dříve přiznal, že předal médiím informace o programu, v jehož rámci americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sbírají data o telefonické a internetové komunikaci soukromých osob.

Snowden tvrdí, že jeho jediným motivem bylo poukázat na to, co americká vláda provádí ve jménu veřejnosti a proti ní. Nechtěl svou identitu tajit, neboť prý neudělal nic špatného.