„Píšeme svojí činností dějiny. Toto je nejrozsáhlejší stahování v historii,“ řekl generál Kurt Stein, který dohlíží na odchod Američanů z Afghánistánu.

V zemi zůstane na 85 000 tun vojenského zařízení. Jeho převoz do USA by přišel Pentagon moc draho a darování afghánské vládě komplikují četná pravidla. Navíc panují obavy, že by afghánské bezpečnostní složky péči o tyto prostředky nezvládly.

Zbývá ještě možnost darovat je jiným spojencům, ale i pro ně by vyzvednutí bylo komplikované, nákladné a rizikové.

Většina zařízení tak bude sešrotována a zbytky budou rozprodány za zlomek původní ceny na tržištích.

Obrněnec za milión už se nehodí

Mezi nejcennějšími prostředky, které skončí ve šrotu, budou obrněná vozidla MRAP. Pentagon spustil jejich hromadnou výrobu v roce 2007 kvůli náložím, jež začali povstalci v Iráku a Afghánistánu ve velkém pokládat k cestám.

Jedno auto přijde na zhruba milión dolarů (více než 19 miliónů korun). Teď americká obrana rozhodla, že 12 300 z celkových 25 500 kusů na základnách různě po světě už nepotřebuje.

„Posloužily dobře v současné válce, ale v budoucnu všechny vozy, které jsme nakoupili do Iráku a Afghánistánu, potřebovat nebudeme. Je to příliš nákladné je všechny stahovat a přebudovávat,“ prohlásil náměstek ministra obrany pro logistiku Alan Estevez.

Z 11 000 obrněnců, které mají USA v Afghánistánu, armáda odepíše 2000. Zbylých 9000 pošle na své základny v Kuvajtu a v dalších zemích v oblasti.