Hlavní obsah

KLDR chce s Washingtonem jednat na vysoké úrovni

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Pchjongjang

Severní Korea v neděli Washingtonu nabídla rozhovory na vysoké úrovni na téma jaderné a bezpečnostní politiky. Podle agentury AP to oznámila severokorejská Komise národní obrany, která je nejdůležitějším orgánem v zemi. Rozhovory by podle ní měly zmírnit napětí a dosáhnout míru a bezpečnosti na Korejském poloostrově.

Foto: Reuters

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (uprostřed).

Článek

Washington se k nabídce KLDR bezprostředně nevyjádřil.

Nedávno byly přitom zrušeny rozhovory na vysoké úrovni, které se měly tento týden konat mezi ministry Severní a Jižní Koreje. Mezi znepřátelenými zeměmi by to jinak byl první dialog na vysoké úrovni po šesti letech, který vzbuzoval naději na zlepšení vztahů mezi severní a jižní částí poloostrova po nedávných válečných výhrůžkách ze strany Pchjongjangu.

Zástupci obou zemí se ale podle Soulu nedokázali dohodnout, kdo by měl na schůzku vést jejich delegace.

Zbídačelá Severní Korea podle analytiků často vyjadřuje zájem o společná jednání, aby si zajistila ústupky od zahraničních států poté, co jinými svými kroky zvýší napětí.

"Abychom zmírnili napětí na Korejském poloostrově a dosáhli regionálního míru a bezpečnosti, navrhujeme uspořádat rozhovory na vysoké úrovni mezi KLDR a Spojenými státy," uvedla podle agentury Reuters Komise národní obrany v prohlášení.

"Pokud mají Spojené státy skutečně zájem o zajištění regionálního míru a bezpečnosti a o zmírnění napětí, neměly by stanovit žádné podmínky k těmto rozhovorům," sdělila také.

KLDR je prý s to diskutovat o otázce jaderného odzbrojení. To by však mělo zahrnovat celý Korejský poloostrov, tedy také Jižní Koreu. Washington pak může zvolit datum a místo těchto rozhovorů.

OSN na izolovanou komunistickou zemi po prosincovém startu balistické rakety a únorovém jaderném testu v březnu uvalila přísnější sankce. KLDR poté takřka denně zasypávala hrozbami své nepřátele, především Jižní Koreu a USA, kterým Pchjongjang pohrozil preventivním jaderným úderem.

Korea - související témata

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Kim Čong-un

Foto: Reuters

Vůdce KLDR Kim Čong-il

Foto: ČTK/AP

Severokorejští vojáci

Foto: Alex Švamberk, Novinky

V Soulu se mísí historie se aktuálními trendy

 O korejském konfliktu, který skončil příměřím v roce 1953, čtěte ZDE.

Foto: Profimedia.cz

Přílsušník americké námořní pěchoty útočí na pozice KLA

Severní a Jižní Korea zůstávají de facto ve válečném stavu, protože korejská válka z let 1950–1953 byla ukončena pouze příměřím, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

Reklama

Související články

KLDR vypálila další dvě rakety

Severní Korea v pondělí pokračovala už třetí den v odpalování raket krátkého doletu ze svého východního pobřeží. Jako v předešlých případech dopadly dvě střely...

Výběr článků

Načítám