Nikdo nedokáže říct, kolik lidí 24. dubna pracovalo v komplexu Rana Plaza, kde se šily oděvy pro řadu západních značek a obchodních řetězců, když se budova složila jako domeček z karet. Zachránit se podařilo 2438 lidí, přičemž zatím poslední přeživší byla vytažena z trosek v pátek – 17 dní po katastrofě.[celá zpráva]

O víkendu lékaři oznámili, že se pomalu zotavuje, byť stále trpí dehydratací, stresem a návaly paniky.

Zvýšení mezd

Bangladéšská vláda v neděli informovala o vytvoření komise, jejímž úkolem bude rozhodnout o zvýšení minimální mzdy pro dělníky v textilkách. Reagovala tak nejen na neštěstí v Dháce, ale také na protesty desítek tisíc lidí nespokojených s hrozivými podmínkami v bangladéšském textilním průmyslu.

Běžný zaměstnanec bangladéšské textilní továrny, kde pracují převážně ženy, má plat nižší než 40 dolarů (asi 800 korun) měsíčně. Tuto částku papež František postavil na roveň otrocké práci. Minimální mzda byla naposledy zvýšena o 80 procent v listopadu 2010.

V Bangladéši je asi 4500 textilních továren. Země je druhým největším výrobcem oděvů na světě a toto průmyslové odvětví s objemem 20 miliard dolarů ročně se v loňském roce postaralo o zhruba 80 procent veškerého exportu.