Dokument, který je první verzí každoročního zhodnocení situace, jež od Pentagonu vyžaduje zákon, uvádí, že by severokorejská raketa Tepodong-2 při pokračujícím vývoji mohla být nakonec schopná nést jaderný náklad a zasáhnout některé části USA.

KLDR loni v prosinci odpálila vícestupňovou raketu, která na oběžnou dráhu vynesla družici. To je pokrok, který "značně přispěl" k vývoji balistických raket dlouhého doletu, uvedla zpráva.

Pchjongjang rovněž pokračuje ve vylepšování jaderných zbrojních schopností, do čehož spadá i únorový pokusný jaderný výbuch. Zároveň je KLDR schopná "kdykoli provést další jaderné zkoušky".

"Tyto pokroky v systémech balistických raket spojené s vývojem v jaderné technologii ... jsou v souladu s deklarovaným cílem Severní Koreje dosáhnout schopnosti udeřit na americkou pevninu," uvedl Pentagon. "KLDR se bude posouvat blíže k tomuto cíli, a také zvyšovat hrozbu, kterou představuje pro americké síly a spojence v oblasti, pokud bude nadále pokračovat ve zkouškách a obětovat skrovné zdroje na tyto programy."

Korea představuje velkou hrozbu 

Dokument charakterizuje Severní Koreu jako jednu z největších amerických bezpečnostních hrozeb v oblasti. Zpráva byla zveřejněna po dvou měsících stupňujících se severokorejských výhrůžek válečným peklem v době, kdy se začalo napětí mezi Pchjongjangem a Washingtonem mírně uvolňovat.

KLDR v roce 2005 podepsala dohodu, že se vzdá jaderného programu výměnou za hospodářskou pomoc. Později od ní ale odstoupila a nový severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlašuje, že se jaderných zbraní nikdy nezřekne.