"Předběžné vyšetřování zločinů spáchaných americkým občanem Baem bylo uzavřeno. Během vyšetřování se přiznal, že spáchal nepřátelské zločiny směřující ke svržení KLDR," napsala v sobotu oficiální tisková agentura KCNA. "Jeho zločin prokázaly důkazy," dodala agentura s tím, že Bae už brzy bude postaven před nejvyšší soud, aby "čelil rozsudku". Kdy a kde bude souzen, neupřesnila.

Čtyřiačtyřicetiletý Bae byl ve skupině pěti turistů, kteří v listopadu 2012 přijeli do města Radžin na severovýchodě KLDR. Bae je delegát cestovní kanceláře a křesťanský misionář korejského původu s americkým občanstvím, který žije v čínském pohraničním městě a pravidelně jezdí do KLDR, aby krmil místní sirotky. Není známo, zda se je nepokoušel obracet na víru.

Bývalý vyslanec OSN Bill Richardson předal severokorejským činitelům dopis týkající se Kennetha Bae během své lednové cesty, ale možnost setkat se s ním nedostal.

Bae, o kterém severokorejské sdělovací prostředky informují pod jeho korejským jménem Pe Jun-ho, je šestý Američan zadržený v KLDR od roku 2009. Ostatní Američané byli nakonec deportováni, anebo propuštěni po diplomatických intervencích na nejvyšší úrovni; do některých případů se zapojili bývalí američtí prezidenti Bill Clinton a Jimmy Carter.

Podle analytiků by KLDR mohla nad Baem vynést exemplární trest, který by posloužil jako silnější vyjednávací páka se Spojenými státy. "Pro Severní Koreu je Bae trumfem pro jednání s USA v době, kdy se nálada pomalu kloní od konfliktu k dialogu," řekl profesor severokorejských studií univerzity v Soulu Ko Ju-hwan.