„Sever je schopen provokativní odpálení provést kdykoli a naše vojsko bedlivě sleduje pohyby armády Severní Koreje. Jestliže sever naplnil (střely) palivem, může je kdykoli odpálit, bylo-li učiněno politické rozhodnutí,“ řekl ministr na schůzi parlamentu. Zdůraznil, že Soul je plně připraven na případné vojenské akce.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

K termínu odpalu se ale nevyjádřil. Očekávalo se, že by k tomu mohlo dojít v pondělí, kdy si KLDR připomíná 101. výročí narození Kim Ir-sena. Minulý týden ve čtvrtek družice zjistily odpalovací zařízení ve Wonsanu, kam byly zřejmě přemístěny rakety Musudan. Od té doby tam ale nebyla zjištěna zvýšená aktivita.

Dostřel severokorejských raket

Dostřel severokorejských raket

FOTO: David Ryneš, Novinky

Podle Kima Kwang-čina se ale nedá vyloučit test v dalších dnech. Domnívá se, že v den výročí to nebude, obvykle se tak o výročích neděje.

Vlajky připomínají narození Kim Ir-sena

Vlajky připomínají narození Kim Ir-sena

FOTO: ČTK/AP

Kim Kwang-čin také naléhal na KLDR, aby změnila svůj postoj a přijala nabídku Soulu k dialogu. Pchjongjang ale zatím neodpověděl ani na nabídku rozhovorů ze strany USA a odmítl jednání s Jižní Koreou o budoucnosti společné průmyslové zóny v Kesongu, kterou uzavřel. [celá zpráva]