Timbuktu ovládli islámští radikálové v březnu. Pozornost poutalo především to, jak ničili památky na mystickou větev súfického islámu. Na okraji města v dvoupatrové budově policie mezitím Al-Káida vybudovala výcvikové středisko, kde se vedle Malijců cvičili i Pákistánci, Alžířané, Mauritánci a hlavně Nigerijci ze sekty Boko haram.

V Timbuktu se tak podařilo Al-Káidě vybudovat výcvikové středisko, které fungovalo v klidu bez přerušení nejdéle za poslední léta. Afghánské tábory vytvořené Usámou bin Ládinem byly zničeny po invazi do Afghánistánu v listopadu 2001 a pákistánské tábory jsou terči náletů amerických bezpilotních letadel, takže se musejí neustále přesouvat.

Zadržení islámští radikálové, kteří prodělávali výcvik v Timbuktu

Zadržení islámští radikálové, kteří prodělávali výcvik v Timbuktu

FOTO: Benoit Tessier, Reuters

Timbuktu navštěvoval Mochtár Belmochtár, který stál za nedávným útokem na plynová zařízení v Alžírsku.[celá zpráva]

Každý den přicházeli rekruti, uvádí kuchař

Třicetiletý Fradž Mohammad Arbi pracoval v budově jako kuchař a uklízeč. Viděl, jak do oplocené budovy přicházejí adepti na výcvik. Bydleli přímo v někdejších kancelářích policie, jež se proměnily na ubytovnu. „Každý den mohli přicházet noví rekruti, většinou jeden nebo dva, ale i více,“ řekl listu Daily Telegraph.

Maliský policista ukazuje zbraně používané islámskými radikály ve výcvikovém středisku v Timbuktu.

Maliský policista ukazuje zbraně používané islámskými radikály ve výcvikovém středisku v Timbuktu.

FOTO: Benoit Tessier, Reuters

Podle něj centrum řídil asi třicetiletý Alžířan abú Harís, jehož zastupoval další Alžířan abú Hamza, který měl jako bývalý voják na starosti výcvik zacházení se zbraněmi. Údržbu zbraní měl na starosti Pákistánec Amir. Ten instaloval také kulomety na terénní pick-upy.

Arbi uvedl, že rekruti vstávali kolem čtvrté a den začínali modlitbami v pět. Pak je čekal fyzický výcvik v pouštních uniformách, který zahrnoval i pěl koleček běhu okolo budovy a dvacet kliků v písku.

Zabavené náboje a pažby

Zabavené náboje a pažby

FOTO: Benoit Tessier, Reuters

Po dalších modlitbách v sedm následoval výcvik ve střelbě v dunách za budovou a výcvik ve sborce a rozborce automatů AK-47.

Po dalších modlitbách a obědu, ke kterému Amri připravoval těstoviny nebo rýži, následoval výcvik v učebnách, kde probíhaly i hodiny náboženství a politická školení, ale zřejmě i výcvik v taktice útoků. Rekruti, kteří nejvíc pokročili s výcvikem, byli zařazovaní do strážní služby.

Mali

Mali

FOTO: Novinky.cz s použitím Yahoo Maps, Novinky

Nálet na evakuovanou budovu

Budova byla sice zničena při náletu, ovšem hned po zahájení francouzských útoků na pozice islámských radikálů v Mali ji bojovníci Al-Káidy i rekruti opustili a rozptýlili se po Timbuktu. Pak abú Harís rozsvítil všechna světla, aby to vypadalo, že se budova dále využívá a zaměřilo na ni svou pozornost letectvo, místo v dané chvíli hodnotnějších cílů.

Francouzští vojáci hlídkují v Timbuktu

Francouzští vojáci hlídkují v Timbuktu

FOTO: Benoit Tessier, Reuters

Když francouzské jednotky z města vytlačily islámské radikály, bylo výcvikové středisko objeveno. Maliská police tam zadržela několik lidí a zajistila zbraně, většinou pušky, ale také náboje do kulometů.

Zajištěné zbraně a vybavení islámských radikálů z výcvikového střediska v Timbuktu

Zajištěné zbraně a vybavení islámských radikálů z výcvikového střediska v Timbuktu

FOTO: Benoit Tessier, Reuters