Podobný incident zaznamenali Japonci již v sobotu. Navzdory varování japonských pohraničníků čínská plavidla tehdy proplula kolem ostrovů Senkaku a strávila v oblasti několik hodin. Incident vyvolal oficiální protest japonského ministerstva zahraničí.

Neobydlené souostroví je obklopeno vodami bohatými na ryby a pod mořským dnem jsou zřejmě i zásoby zemního plynu.

 

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Konflikt se vystupňoval loni v září, kdy se Japonsko rozhodlo odkoupit tři z pěti největších ostrovů v souostroví od soukromých vlastníků.

Japonsko ostrovy ovládá od roku 1895, kdy je obsadilo s tím, že jde o neobydlené území, jež nikomu nepatří. Čína později vznesla na ostrovy nárok s argumentem, že Tokio je obsadilo po válce s Čínou a mělo by je vrátit. Nároky na Senkaku si ale klade i geograficky nejbližší Tchaj-wan.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v pátek ve Washingtonu jednala se svým úřadujícím japonským protějškem Fumio Kišidou. Prohlásila, že USA "nezaujímají žádné stanovisko ohledně svrchovanosti ostrovů, ale uznávají japonskou správu a jsou proti jakékoli akci, která by ji podkopala". Čína na toto prohlášení ostře reagovala a označila je za "zradu dosavadní americké neutrality" v této otázce.