Smrt dívky vyvolala další vlnu tichých protestů.
FOTO: Reuters
neděle 30. prosince 2012, 9:54 - Dillí
Třiadvacetiletá žena se v Indii stala symbolem neutěšené situace žen, jež často čelí násilným útokům, aniž by jejich pachatelé byli potrestáni. Surovost činu, který se odehrál 16. prosince, vyhnala tisíce lidí do ulic a nakonec donutila k akci i vysoké indické politiky, kteří tuto událost dlouho přehlíželi.
Při přistání letounu s rakví, kterou doprovázeli i dívčiny rodiče a bratři, byli na letišti v Dillí přední představitelé státu včetně premiéra Manmóhana Singha a šéfky vládního Indického národního kongresu Sonii Gándhíové. Automobil pak mrtvou ženu převezl do její domovské čtvrti, kde se rodina za přísných bezpečnostních opatření zúčastnila soukromého pohřebního obřadu v krematoriu.
Video
BEZ KOMENTÁŘE: Znásilněná indická dívka zemřela
Už v sobotu, krátce po oznámení úmrtí, vyšly v Indii do ulic tisíce lidí. Ačkoli policie očekávala násilné střety podobné těm, které se odehrávaly před Vánocemi, nakonec měly akce spíše vzpomínkový a smuteční charakter. Obyvatelé Dillí pokládali na ulicích květiny a zapalovali svíčky. Přesto je v neděli dál uzavřena vládní čtvrť v centru města a posílené hlídky policie dohlížejí na pořádek.
Ke kondolencím indických politiků se v noci na neděli přidal generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ten vyjádřil svou hlubokou soustrast pozůstalým a uvedl, že "násilí proti ženám by se nikdy nemělo trpět, omlouvat a tolerovat".
Nejdřív ji i partnera zbili
Útok na mladou ženu, studentku medicíny, se odehrál v jedoucím autobuse, kde ji skupina mužů zbila železnými tyčemi a znásilnila. Dívka cestovala se svým přítelem, také jeho násilníci zbili. Policie po činu zatkla šestici podezřelých, v sobotu k obvinění ze znásilnění přidala taktéž obvinění z vraždy.
Případ nutí indickou vládu k debatě o mimořádném trestu. Nejvyšší sazbou pro pachatele znásilnění je nyní doživotí. Ministr vnitra Šinde už ale hovořil o možnosti tvrdšího trestu v mimořádně brutálních případech. Úřady také zvažují, jak lépe ochránit ženy a pomoci obětem násilí. Chtějí zavést speciální policejní linku, kam se mohou napadené ženy obracet. Hovoří se také o posílení policejních hlídek.
Zahraniční
Turci soudí, že Saúdové Chášukdžího spálili v peci
Turecká policie soudí, že rozsekané tělo zavražděného saúdského novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího (59) mohlo být krátce...
Muž z Iráku bezdůvodně napadl a pobodal ženu v Norimberku
Těžká zranění nožem způsobili útočníci dvěma ženám při útocích v Bavorsku a v Dolním Sasku. Pachatele, který pobodal ženu v Norimberku,...
Na summit V4 do Izraele nepojede polský premiér, je naštvaný na Netanjahua
Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden zastoupí šéf...
Novináře Kuciaka chtěli původně unést, ale nakonec se rozhodli pro vraždu
Investigativního novináře Jána Kuciaka chtěli původně unést, ale pak se rozhodli pro vraždu. V nedělním diskusním pořadu televize...