Znesvěcení objevil kameník, který si na hřbitově zapomněl nářadí. Všechny hroby byly znesvěceny během jediné noci. Pro příbuzné zesnulých to znamená velký stres, protože většina místních obyvatel věří v reinkarnaci. Bojí se, že až se jejich blízcí znovu narodí, budou jim části těla chybět.

Pozůstalí, kteří se shromáždili u bran hřbitova, jsou přesvědčeni, že lidé, kteří je ukradli, chtějí části těl prodat jako amulety pro štěstí nebo je použít při extrémních praktikách kultu. Ty ale většina kněží vúdú odmítá a odmítá i znesvěcování hrobů, uvedla BBC.

Vúdú je v Beninu způsobem života

Jde o první podobný incident v Beninu, kde je vúdú od roku 1996 oficiálním náboženstvím. Stoupenci vúdú, kteří tvoří asi 40 procent z téměř deseti miliónů obyvatel Beninu, věří, že veškerý život je poháněn duchovními silami přírodních elementů, jako je voda, oheň, země a vzduch. Tyto síly by podle jejich víry měly být uctívány při různých rituálech, třeba obětováním zvířat.

Vúdú v africké podobě představuje komplexní systém spojující víru se způsobem života a uplatněním tradičního léčitelství, ovlivňuje i jazyk, hudbu a tanec. Má asi tisíc svatých, kteří vždy reprezentují jeden jev nebo prvek, jeden má na starosti vodu, další otázky zdraví a nemoci, jiný bouře. Kněží příslušné oslovují, aby zasáhli, kromě dobra ale mohou konat nebo žádat i zlo.

I mnozí katolíci v Beninu současně ve svém životě uplatňují prvky vúdú.