Oba vzbouřenci uvedli, že se přidali ke konžskému Hnutí pro změnu, aby bojovali za lepší život lidí na východě Konga v okolí Bukavu na jižním cípu jezera Kivu v provincii Jižní Kivu. Bojovali několik měsíců s vládními vojáky v buši. Domnívali se, že jde o místní hnutí.

„Pak velitel tohoto hnutí přišel s vládní delegací z Rwandy. Řekl, že se hnutí změnilo a že máme následovat instrukce rwandské vlády,“ řekl kapitán Okra Rudahirwa. Dodal, že on i další dostávali měsíčně peníze, někdy i 20 000 dolarů, za které si kupovali jídlo, uniformy a léky.

Konžští vzbouřenci z M23

Konžští vzbouřenci z M23

FOTO: Goran Tomasevic, Reuters

Jeho velitel plukovník Bestfriend Ndozi řekl, že byl také v kontaktu s vyšším velitelem M23 plukovníkem Manzim, který jim sdělil, aby zkoordinovali své úsilí: „Manzi nám řekl, že jim rwandská armáda dala pravomoc podporovat nás a velet nám. Nařídil nám, abychom pokračovali v našem boji, tak jako to dělá M23 na severu.“ M23 působí v provincii Severní Kivu.

Bojovníci M23 dozírají na přepravu munice.

Bojovníci M23 dozírají na přepravu munice.

FOTO: Goran Tomasevic, Reuters

Oba se pak rozhodli odejít od vzbouřenců, protože byli spojeni s Rwandou.
Rwanda popírá, že by se vměšovala do dění v Kongu a M23 popírají pomoc od Rwandy. Ve Rwandě ale vládnou Tutsiové, kteří tvoří i hnutí M23. Podle zprávy OSN vede ale řetěz velení od M23 až k rwandskému ministru obrany.

Rwanda také měla v devadesátých letech podíl na vypuknutí Velké africké války na území Konga. Do Konga utekli Tutsiové před genocidou ze strany Hutů. Napřed bojovali proti nim, pak se ale obrátili proti konžské vládě.