Trojice kosmonautů z USA, JaponskaRuska se v pondělí na palubě kosmické lodi Sojuz TMA-05M v pořádku vrátila na Zemi z dlouhodobého pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) s drobnou odchylkou oproti plánu na území středního Kazachstánu, sdělila televize Rossija 24.

"Posádka byla po přistání velice čilá, všichni měli výbornou náladu, jejich zdravotní stav je uspokojivý," řekl agentuře ITAR-TASS Grigorij Melechov, vedoucí týmu, který na modul čekal ve stepi. Úsměvy členů posádky jsou vidět i na videu pořízeném po výstupu z kosmické lodi.

Před rozedněním bylo v kazašské pustině asi minus 11 stupňů Celsia a vál studený vítr. Přistání za tmy bylo teprve čtvrté za dvanáctiletou historii letů Sojuzu mezi Zemí a ISS, uvedl server space.com.

Na ISS zůstává tříčlenná posádka, která dorazila v lodi Sojuz TMA-06M 25. října. Ruští kosmonauti Oleg Novickij a Jevgenij Tarelkin a Američan Kevin Ford na orbitálním komplexu stráví Vánoce a zpět na Zemi se mají vrátit v dubnu příštího roku. Příští měsíc se k nim připojí další trojice.