"Blízko libyjských břehů budou dvě plavidla, ale jen z preventivních důvodů," řekl mluvčí Pentagonu s tím, že to neznamená bezprostřední vojenskou operaci: „Americká armáda pravidelně přijímá v určitých situacích bez komentářů předběžná opatření. Za určitých okolností to není opatření vedené jen logikou, ale také opatrností."

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Útok na americkou ambasádu v Benghází

Spojené státy už předtím oznámily, že do Libye vysílají tým padesáti vojáků námořní pěchoty specializovaných na boj proti terorismu. Americký prezident Barack Obama nařídil také posílit bezpečnostní opatření u amerických diplomatických misí ve světě. Personál amerického konzulátu v Benghází byl evakuován do Německa a americká diplomatická přítomnost v Tripolisu byla omezena.

Zabitý velvyslanec Christopher Stevens

Zabitý velvyslanec Christopher Stevens

FOTO: Esam Al-Fetori, Reuters

Spojené státy začaly útok vyšetřovat

Vysoký americký představitel řekl agentuře AFP: „Byl to komplexní útok. Vypadá to, že využili tuto příležitost.“ Má na mysli demonstraci proti americkému filmu popisujícímu proroka Mohameda jako nezodpovědného děvkaře.

Interier amerického konzulátu v Benghází po útoku

Vnitřek amerického konzulátu v Benghází po útoku

FOTO: Esam Al-Fetori, Reuters

Agentuře Reuters američtí představitelé sdělili, že mají podezření, že za útokem stála radikální milice Ansar šaría, která to ale popírá. Sedmnáctiletý Haman, který se demonstrace účastnil, ovšem vypověděl, že na začátku protestu se u velvyslanectví objevily vozy Ansar šaría, ale pak odjely.

Zničené auto konzulátu v Benghází

Zničené auto konzulátu v Benghází

FOTO: Esam Al-Fetori, Reuters

Je rovněž možné, že do útoku byla zapojena Al-Káida v islámském Maghribu působící v Mali a v Mauritánii.

Při demonstraci několika desítek lidí vyzbrojených střelnými zbraněmi a podomácku vyrobenými bombami se budova konzulátu dostala i pod palbu raket.

Haman popsal průběh demonstrace: „Demonstranti pobíhali kolem komplexu (velvyslanectví) a hledali Američany. Chtěli nějakého najít a chytit ho. Pak nějací další lidi hodili přes plot podomácku vyrobené bomby a stříleli na budovu.“

Patnáct minut po zahájení střelby se útočníci dostali dovnitř a zapálili hlavní budovu. [celá zpráva]

Útočník prchá od zapáleného konzulátu v Benghází.

Útočník prchá od zapáleného konzulátu v Benghází.

FOTO: Esam Al-Fetori , Reuters

Velvyslanec byl podle CNN během útoku v tzv. bezpečné místnosti s dalšími dvěma pracovníky amerického  ministerstva zahraničí. Jedním byl Sean Smith mající na starosti informace, nejmenovaný druhý pracovník měl na starosti otázky regionální bezpečnosti. Místnost neměla vzduchové filtry a dostal se do ní kouř.

Při útoku zahynulo kromě čtyř Američanů také deset Libyjců.