Oběti potvrdil v rozhlase ministr policie Nathi Mthethwa. „Spousta lidí byla zraněna a jejich počet stoupá,“ dodal. "Policisté byli napadeni podlým způsobem. Bránili své životy," hájil postup strážců zákona jejich mluvčí Dennis Adriao.

Jedná se o jeden z nejkrvavějších incidentů tohoto druhu od konce apartheidu v polovině 90. let. Násilnosti v souvislosti se stávkou v platinovém dole si už před čtvrtkem vyžádaly deset lidských životů.

Zasahující policisté

Zasahující policisté

FOTO: Siphiwe Sibeko, Reuters

Stávka trvá už týden. Horníci se hlasitě domáhají zvýšení platů. Tisíce jich žádají měsíčně víc než tisíc dolarů (přes 20 tisíc korun) navíc, uvedla policie. Vzrušenou atmosféru umocnily ještě spory mezi dvěma konkurenčními odborovými organizacemi.

Stávkující horníci

Stávkující horníci

FOTO: Siphiwe Sibeko , Reuters

Důl Marikana se nachází asi 100 kilometrů severozápadně od Johannesburgu a provozuje ho firma Lonmin, která je největším producentem platiny na světě. Společnost kvůli událostem v Marikaně pozastavila těžbu v celé JAR. Její akcie se mezitím propadají a firma oznámila, že se její těžba propadla už o 15 000 uncí platiny a zřejmě se nepodaří naplnit plány pro letošní rok.